Δευτέρα, 02 Μαΐου 2022 13:08

Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από την Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-67 του Προμηθέα στην Πάτρα για την 24η αγωνιστική της Basket League, με τον Ντάριλ Μέικον να πετυχαίνει 29 πόντους και να οδηγεί τους «πράσινους» στην 20ή τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας με 76-67 του Προμηθέα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League.

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάριλ Μέικον (29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έφτασε στο 20-2, ενώ ο Προμηθέας βρίσκεται στο 11-11.

Στο πράσινο στρατόπεδο υπάρχει ανησυχία για τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο μέρος, αγωνίστηκε 4:30′ και αποχώρησε με μυϊκό σπασμό στην αριστερή γάμπα.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στην αρχή, φτάνοντας στο +4 (9-5, 11-7), ωστόσο οι «πράσινοι» με ένα επιμέρους σκορ 9-1 πήραν το προβάδισμα στο κλείσιμο του 1ου δεκαλέπτου (12-16).

Η ομάδα του Βόβορα κυριάρχησε στο 2ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη που έκανε ο Προμηθέας, βρήκαν μεγάλα σουτ σε καίρια σημεία με κορυφαίο του Ουάιτ και έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (20-30) στα μισά της περιόδου και στη συνέχεια στους 12 πόντους (20-32, 22-34). Ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους 5 πόντους στο ημίχρονο (29-34).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Πατρινοί πλησίασαν στους 3 πόντους (36-39), ωστόσο, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μέικον, οι «πράσινοι» έχτισαν ξανά διαφορά, φτάνοντας στο +11 (36-47). Σίμπσον και Γκραντ με καθοριστικά τρίποντα κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να μειώνουν στους 3 πόντους στο κλείσιμο της περιόδου (53-56).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας πλησίασε στους 2 πόντους (56-58) στην αρχή της περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός, με καθοριστικούς τους Μέικον και Μποχωρίδη, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και έφτασε στη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76