Με χαρά πραγματοποιήσαμε και φέτος την 6η μας διοργάνωση «Τρέχω και Ανακαλύπτω την Ηρακλειά» σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.
Ο Αθλητικός Σύλλογος Σύρου συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Kickboxing που διεξήχθη από τις 28 έως τις 30 Ιουνίου στο Ολυμπιακό στάδιο ποδηλατοδρομίας στο ΟΑΚΑ.
Η απαράμιλλη φυσική ομορφιά της Σαντορίνης, το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα, το ηφαίστειο με την εντυπωσιακή καλντέρα και τη μοναδική θέα στο Αιγαίο και η κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική του νησιού δημιουργούν ένα εκρηκτικό σκηνικό για να μπορέσει να ζήσει κανείς μια μοναδική αθλητική και τουριστική εμπειρία.
Ο αγώνας Syros Trail Challenge 2024 που προκηρύχθηκε για την 07/09/2024, μετατίθεται για το αμέσως επόμενο Σάββατο της 14/09/2024.
Ήρθε η ώρα για την καθιερωμένη καλοκαιρινή ανάπαυλα του Σκοπευτικού Ομίλου Σύρου.
Πριν από λίγες ημέρες πραγματοποιήθηκε συνάντηση του συλλόγου Δρομέων Σύρου με Περιφέρεια, Δήμο και κοινότητα Βάρης για την πορεία χρήσης του προπονητηρίου στίβου στη Βάρη.
Το SERIFOS SUNSET RACE, επιστρέφει για 10η χρονιά και θα διεξαχθεί στο νησί της Σερίφου το Σαββατοκύριακο 14-15 Σεπτεμβρίου 2024, με αγώνες δρόμου, κολυμβητικούς αγώνες, παιδικές διαδρομές τρεξίματος και κολύμβησης για τους μικρούς μας φίλους και πολλές άλλες εκπλήξεις.
Ολόκληρη η νέα γενιά της ελληνικής άρσης βαρών θα πρωταγωνιστήσει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων και Κ15 που θα γίνει από τις 15 έως τις 23 Ιουνίου στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο Θεσσαλονίκης. Η ελληνική ομάδα αποτελείται από 34 άτομα, 16 κορίτσια και 18 αγόρια που είναι έτοιμα να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό και να βιώσουν σπουδαίες εμπειρίες για τη μετέπειτα πορεία τους στον αθλητισμό.
Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη στην Ερμούπολη το Syros Run 2024. Το Σάββατο 1 Ιουνίου η “καρδιά” της Ερμούπολης γέμισε ξανά δρομείς, σε μια διοργάνωση που έγινε από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, το Δήμο Σύρου – Ερμούπολης και τον Αθλητικό Πολιτιστικό Σύλλογο – Δρομείς Σύρου.
Εκπληκτική εμφάνιση από την Μαρία Στρατουδάκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων άρσης βαρών, στη Λίμα του Περού. Η 15χρονη πρωταθλήτρια του Κρατερού Χανίων πήρε την 5η θέση στο αρασέ με 72 κιλά, πετυχαίνοντας πανελλήνιο ρεκόρ νέων γυναικών, νεανίδων και κορασίδων, στην κατηγορία των 49 κιλών.
Στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων, την αρχοντική Σύρο, εκεί από όπου ξεκίνησαν όλα το 1964, θα πλεύσει το φετινό καλοκαίρι (20-29 Ιουλίου) το 61ο Ράλλυ Αιγαίου.
Ο αγώνας ολοκληρώθηκε την Κυριακή, 19 Μαΐου, με ετάπ στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, που εντυπωσίασε τον κόσμο. Πάνω από 200 παράλληλες εκδηλώσεις κατά την 5ήμερη διάρκεια του Αγώνα, σε ολόκληρη την Ελλάδα.
Σε ένα πολύ σημαντικό γεγονός, στο “The Great Wall Marathon” έλαβε μέρος ο Συριανός αθλητής των Δρομέων Σύρου Ισίδωρος Παλαμάρης. Εκπροσωπώντας την Σύρο, τις Κυκλάδες και την Ελλάδα, ο Κυκλαδίτης αθλητής ταξίδεψε στην Κίνα για ένα πολύ σημαντικό αθλητικό γεγονός, στον πιο απαιτητικό μαραθώνιο, διασχίζοντας κατά μήκος ενός από τα μεγαλύτερα μνημεία της ανθρωπότητας.
Στο επίκεντρο των Παράλληλων Δράσεων του ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικού Γύρου Ελλάδας 2024 η πρόσβαση όλων των πολιτών στην άθληση, κεντρική πολιτική του Υπουργείου Αθλητισμού.
Ένας μόνο μήνας έμεινε για να είμαστε όλοι μαζί στο μεγαλύτερο αθλητικό φεστιβάλ της Άνδρου και να απολαύσουμε τις κρυφές ομορφιές του νησιού μέσα από τις 4 διαδρομές του Andrus Beer Trail Race Festival.
Ζήστε την εμπειρία του εθελοντισμού μέσα από τους αγώνες δρόμου που γίνονται για ένατη χρονιά στις 24, 25 και 26 Μαΐου 2024.