Η Εθνική Νέων Ανδρών παρατάχθηκε χωρίς έναν από τους καλύτερους παίκτες της (σ.σ. Νίκος Πλώτας), βρέθηκε να χάνει σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο φινάλε και να “λυγίσει” το Βέλγιο, κατακτώντας για δεύτερη σερί φορά το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20.
Ο Κωνσταντινίδης βρήκε μπροστά στον μικρό τελικό και αγωνίστηκε και για τον Πλώτα, μετρώντας 19 πόντους με ένα κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε, το οποίο έδωσε μεγάλο προβάδισμα στη γαλανόλευκη, αλλά και μία εύστοχη βολή που κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου.
Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν, πάντως, για ακόμα μία φορά ο Βαγγέλης Ζούγρης. Ο μαχητικός σέντερ του Περιστερίου έκανε ένα φοβερό double-double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια.