Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 09:17

Ασταμάτητος ο ΑΠΑΣ «υπέταξε» και το Αιγάλεω στη Νάξο

Εντυπωσιακός ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια έδειξε τις ικανότητές της απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Αιγάλεω για την 4η αγωνιστική του 2ου γύρου στον 1ο όμιλο της National League 1, επικρατώντας στον αγώνα που έγινε χθες 28/1 με 72-61 του Αιγάλεω.

Ο ΑΠΑΣ έσπασε το αήττητο των οκτώ νικών για το Αιγάλεω, μείωσε τη διαφορά στη μία νίκη από τη κορυφή και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στην Ελευσίνα απέναντι στον Πανελευσινιακό… Και ζητούμενο μία ακόμη νίκη αλλά και η ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου σε ένα δραματικό παιχνίδι (74-73) που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την ομάδα της Ελευσίνας..

Τι έγινε όμως το μεσημέρι της Κυριακής;

Το Αιγάλεω ήταν η πρώτη ομάδα που κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά στο παιχνίδι (17-26 στο 15′), πριν απαντήσει με 9 σερί πόντους ο ΑΠΑΣ (26-26 στο 18′). Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (31-30 στο 19′), δεν το έχασαν ξανά. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ναξιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους διαφορά (40-32 στο 23′) και είχαν έτοιμη απάντηση στο ξέσπασμα του Αιγάλεω, το οποίο ισοφάρισε το σκορ στο 26′ (41-41).

Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Χαρούνι, Τζόρτζεβιτς “ξεκόλλησαν” μια και καλή τον ΑΠΑΣ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα πολυάριθμα λάθη των φιλοξενούμενων, πέτυχε αρκετούς πόντους στο transition στην 4η περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με +14 στο 39′ (70-56), υπερκαλύπτοντας έτσι με άνεση και τη διαφορά της ήττας στο Αιγάλεω (85-89).

* Τραυματίας αποχώρησε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντίνος Δενδρινός, ο οποίος δεν επέστρεψε στο γήπεδο.

ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia – Αιγάλεω 72-61
Διαιτητές: Καρακάσης, Λογοθέτης, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 13-11, 34-30, 49-48, 72-61
ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia (Ρουμελιώτης): Νεόφυτος 11, Λάκοβ 4, Κρανιάς 6, Χαρούνι 19 (2), Γκαβασιάδης 8 (αρχική πεντάδα) — Τζόρτζεβιτς 12 (1), Δενδρινός, Παρασκευόπουλος 3, Στάθης 6, Μπακέας 3 (1).
Αιγάλεω (Σορώτος): Δουρουντούς 7, Τσορμπατζόγλου 7 (2), Ζαραϊδώνης 9, Τζάιδας 19, Μαλτέσιος 3 (αρχική πεντάδα) — Ολύμπιος 8 (2), Μιχαήλ 8 (2), Νικολιδάκης, Ιορδάνογλου, Μαυραντζώτου.

Όλα τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής (27/1)

13 ΠΑΓΚΡΑΤΙ 17 16 1 15 1064 1300 236
  • Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα playoffs, όπου ΔΕΝ μεταφέρονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου… Στην 1η φάση διασταυρώνονται 3ος-6ος, 4ος-5ος σε σειρές best of 3, στη 2η 1ος-νικητής 4ος-5ος, 2ος-νικητής 3ος-6ος σε σειρές best of 3 και στην 3η οι νικητές σε σειρά best of 5