Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2024 20:42

Νίκη της ΕΠΣ Δωδεκανήσου κόντρα στην ΕΠΣ Κυκλάδων και πρωτιά στον όμιλο (pics-video)

Την πρώτη θέση του ομίλου κατέκτησε η Κ16 της ΕΠΣ Δωδεκανήσου που πήρε μεγάλη νίκη με 1-3 στη Σύρο κόντρα στην ΕΠΣ Κυκλάδων.

Οι Δωδεκανήσιοι κατάφεραν να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς πέτυχαν και τα τρία γκολ στα πρώτα 14 λεπτά. Συγκεκριμένα, σκόραραν στο 1ο λεπτό με τον Λουιζάκη, στο 5΄με τον Παπαχαραλάμπους και στο 14' με τον Πούπα.

Από την πλευρά τους οι Κυκλαδίτες κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να μειώσουν στο 30ο λεπτό με σου του Βαλέτα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με το αποτέλεσμα να έρχεται φυσιολογικά.

Η ροή του αγώνα:

1' Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Λουιζάκης έφυγε στην αντεπίθεση και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, αιφνιδιάζοντας τους Κυκλαδίτες.

4' Διπλή ευκαιρία για τα Δωδεκάνησα που έφτασαν μια ανάσα από το 0-2.

5' Μετά από κόρνερ ο Παπαχαραλάμπους πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-2.

9' Ο Κρητικός σούταρε, με τον Τσιγώνια να αποκρούει

14' Ο Πούπα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ πέτυχε το 0-3

30' Ο Βαλέτας με μακρινό σουτ νίκησε τον Ποβζάνι, μειώνοντας σε 1-3.

33' Ο Παπαχαραλάμπους σούταρε έξω από τη περιοχή και ο Τσιγώνιας με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

34' Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Χύσα σχεδόν πάνω από τη γραμμή είδε τον Τσιγώνια να του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα.

57' Ο Τσιγώνιας εξουδετερώνει σουτ του Ψαρρή.

65' Ο Ψαρρής σκόραρε, αλλά ο κ. Ζαράνης είχε σηκώσει έγκαιρα τη σημαία του καταλογίζοντας οφσάιντ.

Διαιτητής: Αντώνης Καλόγερας | Βοηθοί: Ζαράνης - Σαμοθράκης

ΕΠΣ Κυκλάδων (Γατσέλος): Τσιγώνιας (75' Ντουμάζιος), Μαυρίδης (29' Ψαρράς Κ.), Ντρέου, Βετσάι (46' Νίπολι), Ρούτσι, Χανιώτης, Μανθόπουλος (29' Καρτίμπελης), Βαλέτας, Καβαλάρης, Ζουμής, Καραγιάννης (46' Κωτσέλης)

Αναπληρωματικοί: Κούτη, Γαλλής, Ψαρράς Β., Κοϊδελάι

ΕΠΣ Δωδεκανήσου (Τριχιάς): Ποβζάνι, Καματερός (79' Ελευθερίου), Χύσα Κ., Στόλης, Καρνέζος, Πούπα (79' Καρασάββας) , Κρητικός (62' Παπαμανώλης) , Λουιζάκης, Χύσα, Μ. (62' Λελέκης), Παπαχαραλάμπους, Ψαρρής (87' Αλιμερκάι)

Αναπληρωματικοί: Γιαννίκος, Ρουμάνης, Γκιντάνης, Κάγια