Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2023 18:13

Κυρίαρχος ο Πανναξιακός πήρε το ντέρμπι με ΠΕΡΑ | Η φοβερή στιγμή του Βαρσαμά Συμεώνογλου [vids]

Με παίχτες που γυάλιζαν τα μάτια τους, με πάθος και συγκέντρωση σε όλο το 40λεπτο, ο Πανναξιακός στον αγώνα για την 6η αγωνιστική της National League  κατέβαλε εύκολα την αντίσταση του ιστορικού και νεανικού ΑΣ ΠΕΡΑ με σκορ 81-62, σκορπίζοντας χαμόγελα και ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του δύσκολου μαραθωνίου της National League 2.

Πριν περάσουμε στο αγωνιστικό κομμάτι αξίζει να τονιστεί ότι το highlight της σημερινής αναμέτρησης ήταν η συμμετοχή στο τελευταίο 3λεπτο του 12χρονου Βαρσαμά Συμεώνογλου, ενός παιδιού από τα σπλάχνα του Συλλόγου, που μάλιστα σκόραρε και σε σουτ 3 πόντων που επιχείρησε γράφοντας με ιδανικό τρόπο τον επίλογο της σημερινής αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι του Αλέξη Καρατζά δεν άφησαν περιθώρια στο φιλόδοξο σύνολο του κόουτς Χολέβα, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-2, ένα σερί 10-0 των παικτών του Πανναξιακού έφερε το ματς στο 12-4. Από το σημείο εκείνο  και μέχρι τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, ο Πανναξιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντηρήσει τη διαφορά φτάνοντας την σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του (σκορ 1ου δεκαλέπτου 24-13), με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν αντίδραση.

Ίδια εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Πανναξιακό να "πατάει γκάζι" και να φτάνει τη διαφορά στο +15 (30-15) στα μισά του.  Οι φωνές του κόουτς Χολέβα σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης , "συμμάζεψαν" κάπως την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους που "έριξαν" τη διαφορά στους 8 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-34).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο 3ο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 5 πόντους (44-39) στα μισά του 3ου δεκαλέπτου, ο Πανναξιακός όμως είχε τις λύσεις και όντας συγκεντρωμένος στην άμυνα και με καθαρές επιλογές στην επίθεση άνοιξε ξανά τη διαφορά στους 14 πόντους (59-45) με τη λήξη του.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 81-62.

Να σημειωθεί ότι στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα στην 5αδα του Πανναξιακού ήταν 4 Ναξιώτες αθλητές.

Με αυτή τη νίκη ο Ναξιώτικος Σύλλογος έφτασε τις 3 νίκες στο Πρωτάθλημα και δείχνει να αποκτά αυτοπεποίθηση εν όψει της απαιτητικής συνέχειας.