Τετάρτη, 02 Μαρτίου 2022 17:52

Πάτησε τριάδα ο ΑΠΑΣ Νάξου

Σοβαρός και συγκροτημένος ο ΑΠΑΣ Νάξου δεν άφησε το διπλό της Καλλιθέας να πάει χαμένο και ντούμπλαρε τις νίκες του επί του Αργοναύτη Ραφήνας με σκορ 80-66 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Οι Ναξιώτες ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν να προηγούνται με βραχεία κεφαλή, 21-18 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η ομάδα του Γιώργου Γιαννακόπουλου, αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 13-0 μετέτρεψε το εις βάρος της 28-20 σε 28-33 υπέρ της.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 35-32 δίνοντας εξαιρετικό ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ούτε στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ κατάφερε να βρει τις λύσεις, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι και το σκορ να εναλλάσσεται εκατέρωθεν.

Με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου ένα απίστευτο μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Νίκου Χάρου έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΑΠΑΣ (57-54), δίνοντας την απαραίτητη ψυχολογική ώθηση και το σύνθημα αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους. Έτσι στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ φάνηκε πιο παθιασμένος και συγκεντρωμένος και καθάρισε το παιχνίδι εύκολα με 80-66.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νάξου ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον στο Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Εθνικό θα αναζητήσει τη νίκη που θα τον ανεβάσει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 21-18, 32-35, 57-54, 80-66

ΑΠΑΣ Νάξου ''Τα Φανάρια'' (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 19 (2), Πολίτης 7 (1), Δόγκλης, Ψαρόπουλος 9 (2), Παπάδης 6 (1), Μάκαρης 3, Προδρόμου 19 (1), Χάρος 3(1), Βουτηρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 14, Σεϊντίνι, Κατσουλάκος

Αργοναύτης Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Σγουρός 5 (1), Λίτσος 7 (2), Κόρμπος, Γεραμάνης 20 (1), Ντούσιας 4, Ζακυνθινός 12, Κορομηλιάς 5 (1), Μανταλβάνος 7, Μητσάκης, Σβάρνας, Μπαλαμπάνης, Σταμέλος 6