Η Εθνική μπάσκετ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, με την «γαλανόλευκη» να ξεκινά με ήττα τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Παρά την τρομερή προσπάθεια, κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο οι Καναδοί κατάφεραν να επιβιώσουν στο θρίλερ, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με σκορ 86-79 σε ένα αγώνα που η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους.
Το κακό ξεκίνημα της «γαλανόλευκης» είχε ως αποτέλεσμα τα πράγματα να είναι δύσκολα από την αρχή, με την Εθνική ωστόσο να μην παρατάει ποτέ τον αγώνα. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έβρισκαν συνεχώς τρόπους να μειώνουν το σκορ και να βρίσκονται κοντά στον Καναδά, ωστόσο αυτό δεν έφτασε για να έρθει η νίκη.
Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο μπάσκετ επικεντρώνεται στην κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στην Ισπανία, η οποία ηττήθηκε από την Αυστραλία 92-80.
Τρομερό παιχνίδι από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος αποχώρησε κατάκοπος από τον αγώνα, έχοντας 34 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου που μέτρησε 17 πόντους, με τους δυο παίκτες να είναι οι μοναδικοί «διψήφιοι» για την Εθνική.
Για τους Καναδούς ξεχώρισαν οι NBAers Μπάρετ (23 πόντοι), Αλεξάντερ (21 πόντοι) και Μπρουκς (14 πόντοι), με το σύνολο του Φερνάντεθ να υποχρεώνει την χώρα μας σε ένα παιχνίδι… κυνηγητού, το οποίο πρόσθεσε έξτρα άγχος στα πόδια των παικτών του Βασίλη Σπανούλη.
Πλέον η «γαλανόλευκη» κρατά την αντίδραση που έβγαλε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και καλείται να εντοπίσει τα λάθη και τις αδυναμίες της, προκειμένου να μπορέσει να κερδίσει την Ισπανία στο 2ο παιχνίδι του ομίλου.