Τετάρτη, 07 Απριλίου 2021 20:46

Περίπατος για τον Πανερυθραϊκό κόντρα στον Φίλιππο, “διπλό” του Αμύντα στην Καρδίτσα στα εξ’ αναβολής της Α2

Αμύντας και Πανερυθραϊκός ήταν οι νικητές στις εξ αναβολής αναμετρήσεις κόντρα σε ΑΣ Καρδίτσας και Φίλιππο Βέροιας αντίστοιχα της 1ης και της 2ης αγωνιστικής της Α2 εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών που διεξήχθησαν την Τετάρτη 7 Απριλίου το απόγευμα.

Η ομάδα του Υμηττού επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 53-57 στην θεσσαλική πόλη, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” του Δημήτρη Χουχουλή κέρδισαν με σκορ 91-58 το συγκρότημα του νομού Ημαθίας.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ

ASK AMINTAS

“Απόδραση” για τον Αμύντα από την Καρδίτσα στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Υμηττού πήρε το “διπλό” με σκορ 51-57, χάρη στην εντυπωσιακή εικόνα που έδειξε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους χάρη σε ένα σερί έξι πόντων στα τελευταία δύο λεπτά, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-10). Ο Αμύντας με ένα επί μέρους σκορ 4-9, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (18-19, 15'), αλλά οι Θεσσαλοί με επτά σερί πόντους πάτησαν το γκάζι (33-26, 19') και για αυτό, είχαν προβάδισμα με +7 στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Όμως στην επανάληψη ο Αμύντας παρουσιάστηκε αφυπνισμένος, κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (Κουκουνιάς και Κανονίδης μάζεψαν τα 21 από τα 47 ριμπάουντ της ομάδας τους), έψαξε τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση (14 ασίστ, 8/14 αιφνιδιασμούς) και με ένα επιμέρους 6-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπέρασε με 40-42 λίγο πριν το 30′. Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Αμύντα, που κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, παρά την απειλητική διάθεση που έδειχναν οι γηπεδούχοι και στο τέλος να πάρει τη νίκη με σκορ 51-57.

Από τον ΑΣ Καρδίτσας διακρίθηκαν οι Καρράς και Τσούκας με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα ξεχώρισε ο Κανονίδης με 11 πόντους και οι Τοπάλι και Γκάτσο σκόραραν από εννιά πόντους αντίστοιχα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 34-27 (ημίχρονο), 42-42, 53-57.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 8, Αμβράζης, Καρράς 11, Μακρής, Κακλαμάνος 8 (2), Γκρέκας 2, Βαβάτσικος 6 (1), Καλλές 8, Τσούκας 10 (2).

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 5, Τοπάλι 9 (1), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 3 (1), Σάλεχ 4, Κουκουνιάς 6, Γκάτζο 9 (2), Μπέλη 8 (1), Τάγαρης, Κανονίδης 11 (3).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

paner veroia

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Πανερυθραϊκός στο κλειστό “Σ. Καλαϊτζής”, καθώς επικράτησε του Φιλίππου Βέροιας με σκορ 91-58. Οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν το προβάδισμα κι έχτισαν διαφορές ασφαλείας (21-12 στο 10′, 37-24 στο 16′), κόντρα σε ένα Φίλιππο που είχε ως κύρια απειλή του τον Ελευθεριάδη (τελείωσε το ματς με double-double, 12 π., 10 ρ.), ενώ οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους επί μέρους σκορ μείωσαν την διαφορά στους 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Η ομάδα του Χουχουλή, ωστόσο ήταν ουσιαστική στον τομέα των ριμπάουντ (43-32), εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων (19) και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου είχε στείλει τη διαφορά στο +22 (69-47). Μία διαφορά που ανέβηκε ακόμη περισσότερο (73-48), για να “κλειδώσει” στο +33 (91-58) με το τέλος της αναμέτρησης.

Από τον Πανερυθραϊκό ξεχώρισαν οι Στάθης και Αθανασούλας με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Σουτζόπουλος με 12 πόντους αντίστοιχα. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης, Καρακάσης, Τσακιράκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 47-34 (ημίχρονο), 69-48, 91-58

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 5, Καλλιανιώτης 2, Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 7, Σκάνδαλος 10 (2), Καμπουρίδης 9 (1), Στάθης 22 (3), Παπανικολάου 4, Στασινόπουλος 2, Αθανασούλας 14 (1), Κατσογιάννης 6 (2), Φιλιππάκος 4.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Mπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας, Ελευθεριάδης, Χρυσανθάκης, Νικάι, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Πολυμένης, Καραγεωργίου.

βαθμολογια α2

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

* Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τρεις αγώνες λιγότερους. Ο Αμύντας, το Ψυχικό, ο Τρίτωνας, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.