Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2014 01:32

Ξεκίνησε ο στίβος του ΑΟ Μυκόνου τους αγώνες για τη χειμερινή περίοδο

Με έντονη παρουσία στις υποχρεώσεις του χειμώνα ξεκίνησε ο ΑΟ Μυκόνου.

Στο Γύρο των Πόλεων στην Τήνο ο νέος του αθλητής ο Γιώργος Μίνο κέρδισε την πρώτη θέση ανάμεσα στους έλληνες πρωταθλητές που πήραν μέρος με χρόνο 20.28 στα 6.000 μέτρα. Στην ίδια κούρσα ο Διομήδης Μπακατσέλος, επίσης νέος αθλητής στο σύλλογό μας ήρθε 5ος με 21.22. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, στα 4.000 μέτρα η Καλλιόπη Συκινιώτη τερμάτισε 6η με 20.15 και έδειξε ότι μπορεί να επανέλθει στο υψηλό επίπεδο στο οποίο ήταν πριν από δύο χρόνια. Στην ίδια κούρσα η Μαρία Θανάση τερμάτισε 7η με 22.30 και η Μαρκέλα Βερώνη 8η με 23.16.

Στο Γύρο των Πόλεων, στην Τήνο η Στεφανία Μοτσάνου τερμάτισε πρώτη με μεγάλη διαφορά στον αγώνα των μαθητριών γυμνασίων με 10.17. Στην ίδια κούρσα μετάλλιο κατέκτησε η Κωνσταντίνα Δημάκη με 12.10, ενώ η Κατερίνα Βλασσοπούλου ήρθε 4η με 13.19. Στην αντίστοιχη κούρσα των αγοριών των γυμνασίων ο Μανώλης Κωνσταντάρας τερμάτισε σε 10.07.

Στον αγώνα των δημοτικών ο Μιχάλης Καραγιάννης πρώτευσε στα 1.000 μέτρα, ενώ στα μετάλλια βρέθηκε και ο Αρίων Ντουράουερ. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Μάριος Δαλέζιος. Στα κορίτσια η Πολυτίμη Μπέτσα ήταν δεύτερη, η Νικολέτα Κουσαθανά 4η και η Λαμπρινή Παππά 8η. Στον αγώνα πήραν μέρος ακόμα η Δήμητρα Νασούλη και η Χρύσα Ασημομύτη

Σε ημερίδα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας η Φραγκίσκα Αρμάου πέτυχε νέο ρεκόρ συλλόγου στα 400 μέτρα με 62.54. Το ρεκόρ αυτό δεν είναι μόνο ρεκόρ κλειστού στίβου αλλά και απόλυτο ρεκόρ, δηλαδή ανοιχτού και κλειστού στίβου καθώς η Φραγκίσκα είχε επίδοση 63.28 στον ανοιχτό στίβο. Για τους επαϊοντες, στα 400 μέτρα συνήθως μια επίδοση στον κλειστό αντιστοιχεί με περίπου κατά δύο δευτερόλεπτα καλύτερη επίδοση τον ανοιχτό. Στην ίδια κούρσα η Κατερίνα Κάτσα σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 65.28 ενώ η Καλλιόπη Συκινιώτη μία μόλις μέρα μετά τα 4.000 μέτρα στην Τήνο δοκίμασε την ταχύτητα της στα 400 μέτρα και σημείωσε 1.12.07.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου μετείχε ο Διομήδης Μπακατσέλος ο οποίος έτρεξε στα 3.000 μέτρα και σημείωσε νέο ρεκόρ συλλόγου με 9.20.44 (το παλιό άνηκε στο Γιάννη Στούλα με 9.30.38 από το 2011).

4ος στα 10.000 στον αγώνα Κυριακίδεια στη Φιλοθέη τερμάτισε ο αειθαλής αθλητής μας Παναγιώτης Παπανδρεόπουλος με επίδοση 35.10. Ο Παναγιώτης έχει μόλις ένα μήνα που επανήλθε στις προπονήσεις μετά από εξάμηνη αποχή.

Ρεκόρ στα 60μέτρα κλειστού στίβου, για τις κατηγορίες παγκορασίδων Α και Β σημείωσε στην ημερίδα του κλειστού η Μαρία Νάζου. Η Μαρία σημείωσε 8.78 και ήρθε 3η στη σειρά της. Το ρεκόρ της στον ανοιχτό στίβο παραμένει στα 8.29 από τους αγώνες Δήλεια 2013.

Διεθνή τα Δήλεια 2014?

Προσπάθεια καταβάλεται από τον Αθλητικό Όμιλο Μυκόνου, από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων και από τον Κεντρικό ΣΕΓΑΣ οι απόλυτα επιτυχημένοι αγώνες στίβου Δήλεια oi οποίοι διεξάγονται κάθε Οκτώβριο στη Μύκονο, να αποκτήσουν και διεθνή χαρακτήρα. Μετά την περυσινή αναβάθμιση του αγώνα με ηλεκτρονική χρονομέτρηση, πίνακες προσπαθειών και μεταφορά υλικού από τα στάδια της Αθήνας η οργανωτική επιτροπή έθεσε ως στόχο την επέκταση του αγώνα εκτός συνόρων. ¨Ηδη ο ΣΕΓΑΣ έχει αποστείλει έγγραφο προς τις αντίστοιχες ομοσπονδίες της Γερμανίας, της Μεγάλης Βρετανίας, της Γαλλίας, της Σερβίας, της Τουρκίας, της Κύπρου και άλλων χωρών ώστε να ενθαρρύνουν τους συλλόγους τους και να στείλουν αποστολές για τα Δήλεια 2014 τα οποία θα διεξαχθούν στις 4 Οκτωβρίου στη Μύκονο. Φιλοδοξία των οργανωτών είναι ο αγώνας αυτός να αποτελέσει πρωτοπορία για όλη την Ευρώπη καθώς δεν διεξάγονται διεθνείς αγώνες για τις μικρές κατηγορίες αθλητών.