Πέμπτη, 11 Ιουλίου 2024 01:42

Euro 2024: Ο Γουότκινς... σκότωσε την Ολλανδία στο 90' και έστειλε την Αγγλία στον μεγάλο τελικό με την Ισπανία!

Με τρομερό γκολ του Γουότκινς στο 90+1, που μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Χάρι Κέιν, η Αγγλία νίκησε την Ολλανδία με 2-1 και πέρασε στον τελικό του EURO 2024 όπου την Κυριακή το βράδυ θα αντιμετωπίσει την Ισπανία!

Τι κι αν έπαιξε μόλις 9 λεπτά; Αυτό που έκανε ο Όλι Γουότκινς έφτανε και περίσσευε για να του δώσει τον τίτλο του MVP στον μεγάλο ημιτελικό της Αγγλίας με την Ολλανδία.

Ο επιθετικός της Αγγλίας μπήκε στο φινάλε και η... έμπνευση του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ αποδείχθηκε απόλυτα εύστοχη, καθώς με το υπέροχο γκολ που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε τα «Τρία λιοντάρια» στον τελικό της 14ης Ιουλίου στο Βερολίνο.

Μετά την παρουσία της στον τελικό του Euro 2020, η Αγγλία θα είναι ξανά παρούσα στον τελευταίο αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αυτή την φορά του 2024 και εκτός του Νησιού (ο προηγούμενος είχε διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ).

Η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ θα είναι η αντίπαλος της Ισπανίας στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (14/7) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ολλανδίας στο Ντόρτμουντ, χάρη στο γκολ του Όλι Γουότκινς στο 90ό λεπτό.

Σε τέσσερα 24ωρα θα προσπαθήσει να κάνει αυτό που δεν μπόρεσε στην προηγούμενη, αλλά και σε καμία άλλη διοργάνωση: Να πάρει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της Ιστορίας της!