Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2023 23:09

Ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα και... 5 στα 5 για τον ΑΟ Μυκόνου

Ο ΑΟ Μυκόνου κατάφερε και πήρε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά επί του Αμύντα που τους διατηρεί στη κορυφή της βαθμολογίας της Elite League.

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα της Μυκόνου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη πρώτη περίοδο (24-17) και στη συνεχεία, η εικόνα δεν άλλαξε θεαματικά με τον Σταμάτη να βοηθάει τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά ενώ από πλευράς Αμύντα τις απαντήσεις τις είχε ο Wilson.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, ο Αμύντας προσπαθούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση κυρίως μέσω των Wilson και Γκάτσο, ωστόσο οι Νησιώτες άντεξαν στη πίεση και είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα προβάδισμα (54-42). Στη τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, έκλεισαν το παιχνίδι επιδιώκοντας στις επαφές αλλά η Μύκονος στο τέλος δεν είχε θέμα να πάρει ακόμη μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-31, 54-42, 69-62

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 7, Σταμάτης 11 (1), Καψαλός 10 (2), Καμάρας 13, Σπυρόπουλος 11, Διαμαντάκος 8, Βοϊτσιεχόβσκι, Πατσέκο-Ορτίθ 7, Παύλος 2.

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 6, Μπιλάλης, Σιούντρης 7 (1), Γκρέκας 7 (1), Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 7, Γκάτζο 12 (1), Μπέλη 2, Γουίλσον 13 (1), Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας6.