Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023 10:45

Πρωταθλητές Κυκλάδων οι έφηβοι του Α.Ο. Μυκόνου

Οι έφηβοι του Α.Ο. Μυκόνου μετά από ένα δυνατό τελικό απέναντι στον Περιστεριώνα Τήνου κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 50-57 και να πάρουν το Πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Το ματς ξεκίνησε με τους Μυκονιάτες να προηγούνται στο σκορ από την αρχή του αγώνα τελειώνοντας το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 10-17, ενώ στη συνέχεια του ημιχρόνου κατάφεραν να πάνε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-30).

Η ομάδα του Περιστεριώνα Τήνου όμως δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην 3η περίοδο με μεγάλο πρωταγωνιστή για αυτούς τον Πάντζι. Η ομάδα όμως του Γρηγόρη Αντώνη κατάφερε να συντηρίση το προβάδισμα και να κατάκτηση τον τίτλο του Πρωταθλητά Κυκλάδων.

ΤΑΚ Περιστεριωνας-ΑΟ Μυκόνου 50-57

Διαιτητές: Σώμος, Καλαβρός, Σαμοθράκης, .

Δεκάλεπτα: 10-17, 19-30, 32-40, 50-57.

ΤΑΚ Περιστεριωνας(Βιδάλης): Βλαστός, Χατζιρης 4, Νικολοπουλος 2, Ψαρρος, Δελατόλας, Παντζι 21(1), Φώσκολος, Χαρικιοπουλος, Μαρκουιζος 2, Παρασκευας, Χαλαρης 10, Σακελλαρόπουλος 11(1), Γιαννίτσης.

ΑΟ Μυκονου(Αντώνης): Πράσινος, Καλλέργης, Σιεμπα 3(1), Κανιούρας 8(1), Δακτυλιδης, Ξεναριος 3, Κατσιρμας 7(2), Κονταρατος 22(5), Τσανκαλοβ 14, Κουκουβελος, Μπουγιουρης, Δαχτυλιδης.