Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2012 10:17

Εκτός του Challenge Cup έμεινε ο Φοίνικας

finikas-CSC mistral-0096

Εκτός της συνέχειας του Challenge Cup έμεινε ο Φοίνικας που ηττήθηκε στο Βέλγιο από την Πρεφάξις Μένεν με 3-1 σετ (25-17, 25-14, 21-25, 25-20).

Η ομάδα από το Βέλγιο έδειξε ότι ήθελε την πρόκριση περισσότερο και ήταν πιο έμπειρη από την ομάδας μας, η οποία μπήκε ουσιαστικά στο παιχνίδι στο 3ο σετ, καθώς στα δύο πρώτα ήταν απλά παρούσα.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι  και πήρε το προβάδισμα στο σκορ στην αρχή (0-2, 3-5), ωστόσο η Πρεφάξις γρήγορα ισορρόπησε την κατάσταση (6-6) και πήρε το προβάδισμα (12-11). Η ομάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 13-14, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 πήραν τον έλεγχο (17-14). Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα πήρε τον 15ο πόντο και οι Βέλγοι έκαναν νέο σερί (5-0) και καθάρισαν το σετ (23-15) το οποίο τελικά πήρε με 25-17. Με την ψυχολογία υπέρ της, η Πρεφάξις Μένεν μπήκε φουριόζα στο 2ο σετ (6-0) με τον Φοίνικα να μην προβάλει καμία αντίδραση και την διαφορά να ξεφεύγει (13-3). Το υπόλοιπο του σετ αποτέλεσε τυπική διαδικασία και τελείωσε με διαφορά 11 πόντων (25-14).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και προηγήθηκαν 5-2 στο 3ο σετ, ωστόσο η ομάδα μας αυτή τη φορά είχε απαντήσεις (7-7) και δεν άφηνε την Μένεν να ξεφύγει (από 10-7 σε 11-10). Οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα ανέβασαν στροφές στα μέσα του σετ και με επιμέρους σκορ 1-5 πέρασαν μπροστά (14-16). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 17-20, όπου οι Βέλγοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν (21-21), ωστόσο οι παίκτες του Πάτρα είχαν τον τελευταίο λόγο και με σερί 0-4 έφτασαν στην κατάκτηση του σετ (21-25). Στο 4ο σετ όμως οι παίκτες του Νταρντέν έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο την πρόκριση, πήραν το προβάδισμα από την αρχή (10-7), κατάφερνε να το διατηρεί (16-13, 19-14) και έφτασε στην τελική επικράτηση με 25-20

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζολώτας