Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023 20:26

Volleyleague: Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Κηφισιά και θα διεκδικήσει την 5η θέση στην Ερμούπολη

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και έφερε τη σειρά των αγώνων στο 1-1 για τις θέσεις 5-6. Επόμενος αγώνας στη Σύρο την προσεχή Πέμπτη, όπου θα κριθεί η 5η θέση.

Μετά την απώλεια του α’ σετ ο Φοίνικας έβγαλε πείσμα και εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας παίζοντας πολύ ωραίο βόλεϊ, με το μπλοκ του να αποδεικνύεται ανυπέρβλητο (15 έναντι 6), ενώ και από το σερβίς (11 άσσοι έναντι 6) επέβαλε πλήρη ρυθμό.

Τζούριτς με 15 πόντους (6 μπλοκ και 4 άσσους) και Μιχάλοβιτς με 21 ήταν οι κορυφαίοι του Φοίνικα, ενώ και η υποδοχή της ομάδας έπιασε υψηλά στάνταρ.

Ο Φοίνικας μπήκε καταιγιστικά στο πρώτο σετ, με τον Κλίνκενμπεργκ από το σερβίς να βάζει δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα, παίρνοντας δύο άσσους για το 4-0, ενώ με τον Μιχάλοβιτς να τελειώνει τις επόμενες επιθέσεις έγινε το 7-1. Μία σειρά χαμένων σερβίς για τις δύο ομάδες έφερε το 4-9, ενώ με το μπλοκ της να λειτουργεί καλά, η Κηφισιά ψαλίδισε τη διαφορά και έφτασε στην ισοφάριση στο 13-13 με μπλοκ του Μαϊκόν. Ο Οκοσάνοβιτς από το σερβίς έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 16-15, ενώ στη συνέχεια ήταν η άμυνα του Φοίνικα που δοκιμάστηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει το παιχνίδι του. Με βελτιωμένο μπλοκ και σερβίς η Κηφισιά αύξησε τη διαφορά και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Με πίεση από το σερβίς ξεκίνησε και το β’ σετ ο Φοίνικας, αυτή τη φορά με τον Φρομ να δυσκολεύει τους γηπεδούχους, ενώ με άσσο του Μιχάλοβιτς έγινε το 1-5. Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, ο Φοίνικας διατήρησε το προβάδισμα που δημιούργησε εξαρχής, βελτίωσε το μπλοκ του και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, αναγκάζοντας τους αντιπάλους σε πολλά λάθη. Το προβάδισμα έφτασε στους 9 πόντους, με μπλοκ του Χαραλαμπίδη για το 7-16, Ρικάρντο και Μαϊκόν προσπάθησαν να μειώσουν στο 11-19, αλλά το τελείωμα ανήκε στον Φοίνικα. Με δύο άσσους του Ιερεζουέλο και επίθεση του Ρουμελιωτάκη ήρθε η ισοφάριση, με 13-25.

Πανομοιότυπο το ξεκίνημα του γ’ σετ με τα δύο προηγούμενα και τον Φοίνικα να μπαίνει σε ρόλο οδηγού χτίζοντας διαφορά, με τον Φρομ για το 2-6. Ο Οκοσάνοβιτς μείωσε σε 5-6, αλλά ο Φοίνικας με δύναμη στο μπλοκ του, αύξησε και πάλι τη διαφορά, στο 9-13. Ο Οκοσάνοβιτς απάντησε από τα 9 μέτρα και έφερε την ισοφάριση στο 14-14. Από το 16-16 και μετά όμως ανέλαβε δράση ο Τζούριτς φέρνοντας τα πάνω κάτω στην υποδοχή των γηπεδούχων. Με τρεις άσσους ο κεντρικός του Φοίνικα έδωσε “αέρα” 6 πόντων, ενώ το σερί έφτασε στο 16-23, για να κλείσει το σετ με μπλοκ για το 17-25.

Ο ρυθμός που είχε εξασφαλίσει πια ο Φοίνικας έδειχνε ασταμάτητος και στο δ’ σετ απλά κυριάρχησε προσφέροντας ωραίο θέαμα. Με άσσο του Φρομ έγινε το 3-6, ο Μιχάλοβιτς έκανε το 7-10, ενώ ο Τζούριτς στη συνέχεια έγραψε το 8-14. Η ψαλίδα άνοιξε περισσότερο, με τον Ιερεζουέλο να μοιράζει ωραία το παιχνίδι σε όλες τις θέσεις, ενώ το μπλοκ δημιουργούσε ευκαιρίες για αντεπιθέσεις, κάνοντας και πάλι τη διαφορά. Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στην Κηφισιά, ο Φοίνικας βάδισε προς τη νίκη με τη σφραγίδα του Δημήτρη Τζούριτς, ο οποίος με ένα μπλοκ και έναν άσσο έκανε το 14-25.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά