Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2016 10:36

Νίκησε και κοιτάει... ψηλά ο Φοίνικας [pics]

Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 του Κύζικου Νέας Πέραμου για την 4η αγωνιστική της Volley League Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 του Κύζικου Νέας Πέραμου για την 4η αγωνιστική της Volley League

Ο Φοίνικας Σύρου μετά από ένα μέτριο παιχνίδι επικράτησε με 3-1 του Κύζικου Νέας Πέραμου στη Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι Συριανοί αν και ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι επικρατώντας σχετικά εύκολα στο πρώτο σετ (25-19), στη συνέχεια οι παίκτες του Φοίνικα έκαναν πολλά λάθη κι έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο πρώτο σετ το "Πειρατικό" δημιούργησε μία διαφορά 5-6 πόντων και την κράτησε έως το τέλος του. Στο δεύτερη η εικόνα του αγώνα δεν ήταν η ίδια, αφού όποτε ο Φοίνικας προσπάθησε να αποκτήσει κάποια διαφορά οι φιλοξενούμενοι μείωναν ή ισοφάριζαν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του "Πειρατικού".

Οι παίκτες του κ. Λάιου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάνουν το 25-27 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Από εκεί και πέρα οι Συριανοί φόρεσαν το... καλό τους κουστούμι και στα επόμενο δύο σετ (τρίτο - τέταρτο) έφτασαν εύκολα στην επικράτησή τους και ταυτόχρονα στη νίκη με 3-1.

Στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν αντίσταση, όμως με έναν  άριστο Σούρδι (18 πόντους με 65% ) ο Φοίνικας ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και πήρε το σετ εύκολα.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Κύζικος "παραδόθηκε" στις.. ορέξεις των παικτών του Νίκολιτς.

Το φιλμ του αγώνα

1ο σετ

Κακή επίθεση από πλευράς Φοίνικα με τον Μίρντακ 0-2. Ο Σούρδι με άσο έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μίρντακ στην κόντρα για το 3-2. Σερί 3-0 για την ομάδα της Σύρου. Ο Κογκαλίδης με επίθεση στην ευθεία έκανε το 4-4. Ο Κογκαλίδης  πήρε το μπλοκ άουτ για το 5-5. Ο Εφραιμίδης το 6-5. Ο Μίρντακ δεν κατάφερε να τελειώσει την κόντρα μπάλα και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-6. Ο Χήρας με επίθεση από το κέντρο έκανε το 8-6 και οι Συριανοί πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2. Ο Σαικεΐσογλου με δύο προσωπικούς πόντους – ο δεύτερος με άσο – έφερε το ματς στα ίσα 8-8. Ο Gulak εύκολα το 8-9. Νέο μπλοκ για τον Κύζικο 8-10 και οι φιλοξενούμενοι τρέχουν σερί 0-4. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 10-11. Ο Εφραιμίδης μετά το καλό σέρβις του Σούρδι εύκολα το 12-11. Άσος από τον Σούρδι 13-11. Δεύτερος άσος για τον Σούρδι – μετά από τύχη – η μπάλα βρήκε στο φιλέ και γύρισε στο αντίπαλο τερέν, ο Φοίνικας αυξάνει το σερί κάνοντας το 14-11. Με πρώτο χρόνο ο Παπαδόπουλος έκανε το 15-12. Κακή επίθεση από τον Κογκαλίδη και ο Φοίνικας με το +4 (16-12) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Άσο από τον Λυκουρέση για το 18-15. Νέος άσος από τον αθλητή του Κύζικου 18-16. Ο Εφραιμίδης πήρε τον πόντο για το 19-16. Ο Σούρδι με ωραίο δυνατό κτύπημα έκανε το 20-17. Πάσα με το ένα χέρι από τον Πάρις και ο Σούρδι τελείωσε τη φάση, 21-17. Ο Πάρις έξυπνα το 22-17 και ο τεχνικός της ομάδας του Κύζικου κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γκούλακ με επίθεση στη διαγώνιο το 22-19. Ο Μίρντακ το 24-19. Ο Πάρις με άσο έδωσε το σετ στον Φοίνικα κάνοντας το 25-19.

2ο σετ

Ο Πάρις με έξυπνο πέρασμα έκανε το 1-0 για τον Φοίνικα στο δεύτερο σετ. Άσος από τον Κατσανεβάκη για το 2-4 ο Κύζικος. Άουτ η επίθεση του Μίρντακ 3-5. Δυνατά ο Σέρβος του Φοίνικα μείωσε σε 4-5. Ο Εφραιμίδης ισοφάρισε σε 5-5, έπειτα το δυνατό σέρβις του Μίρντακ. Νέα κόντρα επίθεση από τον Εφραιμίδη, 6-5. Οι Συριανοί με οριακό προβάδισμα με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις του Κρέτση 9-8. Ο Μίρντακ το 10-8, έπειτα το δυνατό σέρβις του Πάρις. Νέος πόντος από τον Σέρβο του Πειρατικού 11-8 και ο τεχνικό του Κύζικου κάλεσε τάιμ άουτ. Δύο κακές επιθέσεις των παικτών του Φοίνικα (Εφραιμίδη και Παπαδόπουλου) έδωσα την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα ίσα 12-12. Ο κ. Νικολιτς κάλεσε τάιμ άουτ αφού είδε τη διαφορά που είχε πάρει πάρει. Άουτ η επίθεση του Μίρντακ 14-15. Ο Σέρβος πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 16-15 και οι Συριανοί στους Πάγκους με το +1 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Άουτ η επίθεση του Σούρδι 16-17 οι φιλοξενούμενοι. Το “Πειρατικό” πήρε το μπλοκ άουτ στην επίθεση του Σούρδι κι έφερε το ματς στα ίσα 17-17.

Ωραίο τελείωμα στη φάση διαρκείας από τον Κογκαλίδη 17-18. Ο Κατσανεβάκης στην κόντρα το 17-19. Ο Σούρδι μείωσε σε 18-19. Στην κόντρα ο Μίρντακ ισοφάρισε σε 19-19. Μπλοκ του Κατσανεβάκη στον Μίρντακ 19-21. Ο Σούρδι με μπλοκ μείωσε σε 20-21. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ έπειτα από φάση διαρκείας το 21-21. Ο Ρεϊνάλντο ισοφάρισε σε 22-22. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα ψηλότερα από όλους το 23-22. Ο Λυκουρέσης με μπλοκ έκανε το 23-24 και οι φιλοξενούμενοι κοντά στην ισοφάριση. Ο Ρεϊνάλντο ισοφάρισε σε 24-24. Ο Gulak πήρε το μπλοκ άουτ 24-25. Ο Βραζιλιάνος του “Πειρατικού” δίνει λύσεις στην επίθεση 25-25. Λάθος από πλευράς Φοίνικα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 25-27 και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Ο Σαρικεΐσογλου άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Μίρντακ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Χήρας με μπλοκ έκανα το 3-2. Ο  Σαρικεΐσογλου με άσο έκανε το 3-4. Ο Κογκαλίδης με μπλοκ έδωσε αέρα δύο πόντων στην ομάδα του 3-5. Λάθος του Πάρις για το 4-6. Άουτ η επίθεση του Λυκουρέση 6-6. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις του Χήρα και ο Κύζικος με 7-8 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Gulak έξυπνα το 7-9. Ο Σούρδι ισοφάρισε σε 9-9. Ο Μίρντακ στην κόντρα το 12-11. Άουτ η επίθεση του Κογκαλίδη 14-12. Ο Χήρας σταμάτησε στα ίσα τον Κατσανεβάκη πάνω στο φιλέ για το 15-12. Ο Μίρντακ με μπλοκ έκανε το 16-12 και ο Φοίνικας στους πάγκους με +4 (16-12). Το 17-13 έκανε το Ρεϊνάλντο. Ο Gulak με άσο μείωσε σε 19-16. Ο Μίρντακ με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο +5 (21-16). Ο Σούρδι παρά την προσπάθεια των παικτών του Κύζικου για μπλοκ 22-17. Ο Μίρντακ πήρε τον πόντο έκανε το 25-20 και το 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Ο Μίρντακ με πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ το 2-0. Ο Πάρις με άσο το 3-0. Νέο μπλοκ για τους Συριανούς από Μίρντακ και Παπαδόπουλο 4-0. Ο κ. Λάιος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μένει πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ. Ο Σούρδι πήρε τον πόντο κι έκανε το 5-3, μετά το 0-3 του Κύζικου. Ο Ρεϊνάλντο το 7-5. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 8-5 και έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Φοίνικα να έχει... αέρα τριών πόντων. Ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 9-5. Νταμπλ σκορ (10-5) για τον Φοίνικα μετά τον πόντο από τον Ρεϊνάλντο. Έξυπνα ο Πάρις στην πίσω ζώνη 12-6. Με τη διαφορά στο +6 ο κ. Λάιος κάλεσε τάιμ άουτ. Χήρας σε μία εντυπωσιακή επίθεση από το κέντρο το 15-8. Ο Σούρδι πήρε τον πόντο κι έκανε το 16-8. Οι Συριανοί με μία διαφορά οκτώ πόντων στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. O Μίρντακ έκανε το 17-9. Ο Χήρας με άσο το 18-9. Ο Σέρβος έφερε την ομάδα της Σύρου ακόμη πιο κοντά στη νίκη 19-11. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ έκανε το 20-11. Ο Σουρδι πήρε τον πόντο 21-14. Ο Μίρντακ το 22-15. Ο Χήρας με μπλοκ έκανε το 23-15. Άουτ η επίθεση του Σαρικεΐσογλου 14-15.Με λάθος επίθεση του Κογκαλίδη ολοκληρώθηκε το σετ 25-15 και ταυτόχρονα και το ματς, με την ομάδα της Σύρου να κατακτά τη νίκη με 3-1.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς μετά το τέλος του αγώνα μίλησε για τη νίκη του Φοίνικα, ενώ φάνηκε προβληματισμένος από τα λάθη των παικτών του. "Από το παιχνίδι με τον Κύζικο κρατάω μόνο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς κι αυτό γιατί με προβληματίζουν τα λάθη που κάναμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δεν έχουν βρει ακόμη το ρυθμό μας καθώς δεν έχουν αποκτήσει την απαιτούμενη σταθερότητα. Τώρα, θα δουλέψουμε γιατί ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παναχαϊκη, όπου θέλουμε τη νίκη και θα πρέπει να είμαστε σωστή για να πάρουμε τους βαθμούς".

Επίσης ο κ. Νίκολιτς μίλησε και για το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Φοίνικα Τουράνιαν ο οποίος πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι. "Ο Τουράνιαν δεν είναι ακόμη 100% έτοιμος, θα δουλέψει τώρα στις προπονήσεις και σύντομα θα δείξει τον καλό του εαυτό".

Ο προπονητής του Κύζικου Νέας Πέραμου Γιάννης Λάιος αναφέρθηκε στο ματς με τον Φοίνικα και την ήττα της ομάδας του: "Είμαστε κοντά στο να πάρουμε τον πρώτο μας πόντο στο πρωτάθλημα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν έχουμε την απαιτούμενη ωριμότητα, καθώς πολλοί από τους αθλητές μας είναι νέοι και δεν έχουν την εμπειρία των μεγάλων αγώνων. Θέλουμε διάρκεια στην απόδοσή μας. Μέχρι στιγμής έχουμε παίξει με τις ποιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος και γι' αυτό δεν έχουμε καταφέρει να πάρουμε κάτι απ' αυτά τα παιχνίδια. Ξεκινούν οι αγώνες με ομάδες του επιπέδου μας, αρχής γενομένης με την Ορεστιάδα, που εκεί επιβάλλεται να πάρουμε τους βαθμούς της νίκης".

Φοίνικας Σύρου - Κύζικος 3-1

Τα σετ:  (25-19, 25-27, 25-20, 25-15) σε 107'
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς):  Χήρας 10 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μρντακ 15 (14/30 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σούρδι 18 (13/20 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 26% άριστες), Εφραιμίδης 6 (6/8 επ, 33% υπ - 17% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 52% άριστες), Ρεϊνάλντο 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ, 20% υπ - 0% άριστες), Τουράνιανιν.
ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος):  Κατσανεβάκης 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκούλακ 13 (11/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ - 29% άριστες), Κρέτσης, Τομίλιν 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ), Λυκούρεσης 5 (2/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (6/11 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 27% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 52% υπ - 29% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ - 50% άριστες), Σόναρι 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπεκιάρης 1 (1/2 επ, 38% υπ - 13% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Πηγή: Κοινή Γνώμη