Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 17:59

«Διπλό» τίτλου στη Μύκονο για τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός επικράτησε 1-0 του ΑΟ Μυκόνου εκτός έδρας για την 10η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση με 28 βαθμούς.

Οι Ναξιώτες ήταν ανώτεροι από την αρχή του παιχνιδιού, είχαν την κατοχή υπέρ τους και πήραν το προβάδισμα στο 16' με τον Σέμε να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανναξιακός συνέχισε να πιέζει, έχασε αρκετές ευκαιρίες (μεταξύ άλλων είχε και ένα χαμένο πέναλτι) και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, παίρνοντας ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι καλύτερες φάσεις

16' Γκολ για τον Πανναξιακό. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Γεωργιάδης βρήκε από τα δεξιά τον Σέμε που κινήθηκε στον χώρο, μπήκε στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1

20' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Μυκόνου. Ο Αλμπάνης άγγιξε την ισοφάριση με τον Αλμπάνη να βγαίνει από τα δεξιά και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι

24' Ευκαιρία για τον ΑΟ Μυκόνου. Ο Αλμπάνης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Σουλιόπουλο αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά

31' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πάπα έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπουρντένη

36' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Γεωργιάδης βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Γκασούκα, αυτός έκανε από διαγώνια θέση το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

42' Καλή στιγμή για τον Πανναξιακό. Ο Γκασούκας έκανε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά αλλά κανείς δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και μάζεψε τη μπάλα ο Μπουρντένης

43' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Πιτταράς δεν έβαλε σωστά το πόδι του και δεν μπόρεσε να τελειώσει όπως ήθελε τη φάση

44' Καλή στιγμή για τον Πανναξιακό. Ο Γκασούκας βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Μπουρντένης μπλόκαρε

---

57' Ευκαιρία για τον ΑΟ Μυκόνου. Ο Αλεξανδρόπουλος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

70' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Γεωργιάδης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ ψηλά

71' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Γκασούκας πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

73' Ευκαιρία για τον ΑΟ Μυκόνου. Ο Δημητρανόπουλος έπιασε την σκαστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ζέρβα να αποκρούει εντυπωσιακά

86' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Πιτταράς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκασούκας έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπουρντένης μπλόκαρε σωτήρια τη μπάλα

87' Πέναλτι για τον Πανναξιακό. Ο Πιτταράς βρέθηκε στο έδαφος μετά από μακράρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κωστόπουλος εκτέλεσε αλλά ο Μπουρντένης απέκρουσε.

90' Ευκαιρία για τον Πανναξιακό. Ο Γκασούκας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ζανελάρι πήρε τη μπάλα και πριν τελειώσει τη φάση, δέχτηκε μαρκάρισμα αλλά ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

Διαιτητής ήταν ο κ. Ζαράνης με βοηθούς τον κ. Μουτάφη και την κα. Κουκά.

ΑΟ Μυκόνου: Μπουρντένης, Μπαλλής, Καρατζάς, Πάπας, Καραΐνδρο, Αλεξανδρόπουλο, Αμπντουλ, Δήμα (46' Βαρουξής), Δημητρανόπουλος, Αλμπάνης (77' Νιχίλι), Σουλιόπουλος (46' Γιόγιος)

Πανναξιακός: Ζέρβας, Καράι, Ανεβλαβής, Κωστόπουλος, Καφετζής, Χαμηλοθόρης, Πιτταράς (93' Ζαφείρης), Σέμε, Γκασούκας, Ζανελάρι, Γεωργιάδης (94' Βαθρακοκοίλης)