Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2023 10:28

Σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο και “διπλό” με ανατροπή για τους παίδες του ΑΠΑΣ Νάξου επί του ΑΟ Πάρου

Με ένα απίστευτο επιμέρους 32-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” γύρισε… τούμπα το ματς του κλειστού γυμναστηρίου της Μάρπησσας το βράδυ της Κυριακής 22/10, για να πάρει μία σπουδαία νίκη (64-75) επί του ΑΟ Πάρου για τον Β’ όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

aop apas paidiko 2

Οι γηπεδούχοι του Θοδωρή Παλαιοχωρίτη ήταν κυρίαρχοι και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως το τελευταίο ανήκε ολοκληρωτικά στους νεαρούς αθλητές του Νίκου Κλαδά. Έτσι, η ομάδα της Νάξου πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕ Σαντορίνης , υποχρεώνοντας τους Παριανούς στην πρώτη τους ήττα μετά τη νίκη επί του Πανναξιακού ΑΟΚ στις 24/9 .

Ο ΑΟΠ μπήκε καλύτερα στο ματς κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με +13 (38-25), παίζοντας παράλληλα και καλή άμυνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν εν μέρει τη διαφορά, αλλά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “κυανόλευκοι”… έσβησαν. Οι παίκτες του ΑΠΑΣ πίεσαν πολύ στην άμυνα, ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους, η ψυχολογία γύρισε με το μέρος τους, γεγονότα που εκμεταλλεύτηκαν και νίκησαν παίρνοντας και διαφορά.