Σάββατο, 13 Νοεμβρίου 2021 22:46

Έδειξε με το καλημέρα την δυναμική του ο Άρης Σύρου

Επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ανδρών τη ΕΣΚ Κυκλάδων ο Άρης Σύρου, επικρατώντας με 54-83 του ΑΟ Ερμούπολης.

257615874 901840570704073 299561482602933563 n

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής με το Άρη να κατακτά μία σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στον ΑΟ Ερμούπολη που είχε στην σύνθεση της μόλις επτά αθλητές.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αποκτώντας από την αρχή το προβάδισμα καθώς έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 14-21. Η μεγάλη διαφορά να σημειώσουμε εδώ την απέκτησαν οι φιλοξενούμενοι από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα, χάρη στα μακρινά τους σουτ.

256039334 473684470793954 3312245595424974469 n

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα και να ελέγχει το ματς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 24-41.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά όπως αναφέρουμε παραπάνω από τα μέσα της τρίτης περιόδου και ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου και πέρασε τους είκοσι πόντους.

Από την πλευρά τους οι δύο προπονητές έδειξαν ικανοποιημένοι από την απόδοση των αθλητών τους και πως η συνέχεια θα είναι ακόμη καλύτερη. Ο κ. Τζιομπάνης επίσης ευχήθηκε το πρωτάθλημα να μην διακοπή ξανά και να δοθεί η ευκαιρία στους αθλητές να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Ο κ. Νικολαΐδης, τόνισε πως η ομάδα του δουλεύει σε καθημερινή βάση, καθώς οι στόχοι είναι υψηλοί.