Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2014 03:03

Μεγάλες νίκες για Loosers και Αδάμαντα στη Μήλο

Ξεκίνησε η 7η αγωνιστική για το τοπικό τουρνουά μπάσκετ Μήλου με τους Loosers να κερδίζουν τους πρωτοπόρους και μέχρι σήμερα αήττητους Warriors και ο Αδάμαντας τους Κλαντεστίνο.

Οι LOOSERS με έναν εξαιρετικό ΧΡΟΝΗ ΠΕΡΡΟ και όμορφες συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να βρουν λύσεις στην άμυνα των πολεμιστών, είτε με ελεύθερα σουτ τριών πόντων από το ΧΡΟΝΗ είτε σε εύκολες προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Οι WARRIORS παρουσιάστηκαν νωθροί στην άμυνα και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση, πέρασαν μπροστά στο σκορ μόνο μια φορά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η διάφορα καθολη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν γύρω στους 4-6 πόντους για τους LOOSERS και μόνο στο 1λεπτο 20 δεύτερα πριν το τέλος οι WARRIORS πλησίασαν στους 3 πόντους 42-45 με εύστοχη προσπάθεια του ΤΣΑΙΝΗ ΔΗΜΗΤΡΗ. Στην επόμενη επίθεση όμως παρά την καλή άμυνα των πολεμιστών ο ΧΡΟΝΗΣ ΠΕΡΡΟΣ με ένα τρίποντο έγειρε την πλάστιγγα προς την ομάδα του.

Πολύ καλή παρουσία για τον ΒΑΜΒΟΥΝΗ ΔΗΜΗΤΡΗ και ΧΡΟΝΗ ΠΕΡΡΟ που έδωσαν επιθετικές λύσεις για την ομάδα τους ενώ ο ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΣ με πολλά και κρίσιμα ριμπάουντ καθάρισε κάτω από τις δυο ρακέτες. Οι LOOSERS είχαν την απουσία του ΠΡΙΦΤΗ ΑΓΓΕΛΟΥ που ήταν τραυματίας καθώς και η ψυχή της ομάδας ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ.

Για τους πολεμιστές όλοι οι παίχτες κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Στα συν της ομάδας η επιστροφή τους ΤΣΑΙΝΗ ΔΗΜΗΤΡΗ που έπαιξε για μερικά λεπτά και δείχνει ότι ξεπερνά σιγά το τραυματισμό του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 29-23, 43-34, 52-44

LOOSERS: ΒΑΜΒΟΥΝΗΣ Δ 16(1), ΑΛΕΥΡΟΜΑΓΕΙΡΟΣ Ν. 4, ΛΟΥΚΑΚΗΣ Π. 1, ΜΑΡΙΝΙΤΣΗΣ Τ. 3, ΔΑΜΗΣ Μ. 4, ΖΑΓΟΥΡΗΣ Δ., ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Ν. 10, ΧΡΟΝΗΣ Π. 14(4)

WARRIORS: ΝΙΝΟΣ Α. 9(1), ΜΑΛΛΗΣ Μ. 3(1), ΧΛΕΤΣΟΣ Γ., ΖΟΥΛΙΑΣ Μ. 15, ΤΣΑΙΝΗΣ Δ. 4, ΛΙΒΑΝΙΟΣ Μ. 3, ΨΑΘΑΣ Κ. 10(2), ΜΑΡΟΥΔΙΤΣΗΣ Θ.

adamantas-klantestino-16-2-2014

Με νίκη συνέχισε ο ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ την πορεία του στο τοπικό τουρνουά μπάσκετ Μήλου. Οι αδαμαντινοι κέρδισαν εύκολα τους ΚΛΑΝΤΕΣΤΙΝΟ με σκορ 68-55. Ο ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον ΚΟΥΡΑΛΗ ΚΩΣΤΑ και ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗ ΜΙΧΑΛΗ, κατάφερε με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση να διατηρεί μια διάφορα κοντά στους 20 πόντους μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου. Οι ΚΛΑΝΤΕΣΤΙΝΟ προσπαθούσαν με τον ΚΑΜΑΚΑΡΗ ΘΕΟΔΩΡΗ και ΒΑΜΒΟΥΝΗ ΣΤΕΛΙΟ να κρατηθούν κοντά στο σκορ αλλά η κακή άμυνα ζώνης και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που έδιναν δεύτερες επιθέσεις στους αντιπάλους τους, δεν τους έδιναν την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Στη 4η περίοδο οι ΚΛΑΝΤΕΣΤΙΝΟ με μπροστάρη τον αρχηγό τους ΒΑΜΒΟΥΝΗ ΣΤΕΛΙΟ προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια να πετυχουν κάτι καλύτερο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 42-21, 57-34, 68-55

ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ: ΒΕΛΕΤΑΣ Κ., ΤΟΥΡΛΟΣ Π., ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗΣ Μ. 29(2), ΞΥΔΟΥΣ Η. 4, ΚΑΤΡΗΣ Π. 8, ΜΩΡΑΙΤΗΣ Δ., ΚΟΥΡΕΛΗΣ Κ. 27

ΚΛΑΝΤΕΣΤΙΝΟ: ΨΑΘΑΣ Η. 3(1), ΒΕΛΕΤΑΣ Δ. 4, ΒΑΜΒΟΥΝΗΣ Σ. 21(3), ΚΑΜΑΚΑΡΗΣ Θ. 12 , ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗΣ ΣΤ. 12, ΝΙΝΟΣ Ι. 3(1), ΝΙΝΟΣ Γ., ΛΟΥΚΑΚΗΣ Π., ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΠΑΠΛΩΜΑΤΑΣ Α.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKET ΜΗΛΟΥ 2013-14: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ