Σάββατο, 22 Ιουνίου 2024 17:13

Στο ίδιο έργο θεατές και τρίτη συνεχόμενη ήττα για τις γυναίκες του Μαρπησσαϊκού

Ήττα… καρμπόν με αυτήν της Παρασκευής το βράδυ από τον Αίολο Μυτιλήνης γνώρισε ο Μαρπησσαϊκός από τον Διαγόρα Ρόδου το μεσημέρι του Σαββάτου 22 Ιουνίου.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Α2 εθνική κατηγορία, οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων αν και ξεκίνησαν καλά στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης του κλειστού γυμναστηρίου των Μελισσίων στο υπόλοιπο του ματς δεν άντεξαν κι έχοντας απούσα την Ευαγγελία Σάττα γνώρισαν την ήττα με σκορ 64-23, την τρίτη συνεχόμενη σε αυτό το ειδικό πρωτάθλημα.

Η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο της Γεωργίας Βελούδου μετά το 2-3 του Μαρπησσαϊκού, άλλαξε την εικόνα του ματς και το 8-3 στο 6ο λεπτό με ένα σερί 9-0 έγινε 12-3 για τις Ροδίτισσες με τις αθλήτριες του Βαγγέλη Μουρογιάννη να είναι αρκετά άστοχες και να κάνουν πολλά λάθη στις πάσες τους.

DIAGORAS MARPISSAIKOS 4

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό (14-3), με τον Μαρπησσαϊκό να σκοράρει μετά από οκτώ λεπτά και συγκεκριμένα με τρίποντο της Μαρουσώ Λαουράκη μείωσε σε 14-6. Ο Διαγόρας ήταν σαφέστατα καλύτερος και ξέφυγε με 21-8 (15’) και 25-9 (18’) με την Τσαμπίκα Μέντου να δίνει λύσεις και την ομάδα της Πάρου να μην μπορεί να πετύχει καλάθι. Έτσι, το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 27-11.

Με ένα σερί 0-4 των πρωταθλητριών Κυκλάδων ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο (27-15 στο 13’), αλλά ο Διαγόρας απάντησε γρήγορα και με σερί 13-2, ξέφυγε με σκορ 40-17 (26’) κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με κάτι παραπάνω από νταμπλ-σκορ (42-20). Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία για την ομάδα της Ευτυχίας Γαλαχουσίδη (46-20 στο 33’). Ο Μαρπησσαϊκός δεν μπόρεσε να βρει στόχο με καμία δύναμη (55-20 στο 36’ και 58-21 στο 38’) και ο Διαγόρας κέρδισε ήρεμα και δίκαια με σκορ 64-23.

DIAGORAS MARPISSAIKOS 2

Άτυχη στάθηκε στο τέλος η Τσαμπίκα Μέντου του Διαγόρα, καθώς στο 2:06 τραυματίστηκε στο φρύδι και της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες. Επόμενος αντίπαλος και τελευταίος στην διοργάνωση για τον Μαρπησσαϊκό ο ΦΟ Βροντάδου Χίου, την Κυριακή 23/6 στη 1:00 μ.μ. με διαιτητές τις Τσουρή, Μπαράκου.