Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2014 22:44

Με ντέρμπυ για γερά νεύρα έκλεισε η 3η αγωνιστική στη Μήλο!

Με ένα σπουδαίο παιχνίδι ολοκληρώθηκε σήμερα η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Μήλου.

Ένας σημαντικός αγώνας ανάμεσα στην Κλαντεστίνο και τους Αφροδύτες, που τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με απώτερο σκοπό την 4η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα play off.

Η ομάδα των Αφροδυτών έφυγε νικήτρια από το στάδιο με σκορ 43-38 με το Σωκαρη Μάκη σε μεγάλα κέφια να πετυχένει 17 πόντους.

Οι Κλαντεστίνο έχοντας με πρόβλημα τραυματισμού τον αρχηγό τους Βαμβουνη Στέλιο αλλά με συμμετοχή στον αγώνα προσπάθησαν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους με το Τσιριγωτακη Στέλιο να βοηθά την ομάδα του στο σκοράρισμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες στα σουτ που επιχειρούσαν αλλά και με αρκετά λάθη, με τους Αφροδύτες να εκμεταλευοντε καλύτερα τις λάθος επιλογές των αντιπάλων τους και να τους βρίσκει το τέλος του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 18-14.

Με την έναρξη τους δευτέρου ημιχρόνου οι Κλαντεστίνο προσπάθησαν να διεκδικήσουν τη νίκη και βοήθησε σε αυτό η είσοδος του αρχηγού τους ο οποίος έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα να πλησιάσει στο σκορ και 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να προηγηθεί με 31 -30.

afrodytes-klantestino-12-1-2014-1

Στο σημείο αυτό του αγώνα μίλησε ο Αντωνόπουλος για τους Αφροδύτες που με 4 συνεχόμενους πόντους αλλά και ένα τρίποντο του Γεωργόπουλου ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ για να κρατηθούν εκεί μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-8, 14-18, 23-30, 38-43.

Κλαντεστίνο: Πρεβενάς Π. 5(1), Ψαθάς Η., Βελέτας Δ. 3, Μαθιουδάκης Ν. 4, Βαμβούνης Σ. 15(1), Τσιριγωτάκης Σ. 11.

Αφροδυτες: Αργυρίου Σ. 2, Αντωνόπουλος Κ. 10, Σώκαρης Μ. 17, Σοφικίτης Β. 4, Ραπανάκης Σ. 4, Γεωργόπουλος Θ. 6(1).

Να σας θυμίσουμε τα χτεσινά αποτελέσματα που ήταν…

Loosers – Ποσειδώνας 44-32

Warriors– Αδάμαντας 86-57

Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα η βαθμολογία του πρωταθλήματος έχει ως εξής…