Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2024 21:38

Volley League: Σπουδαία νίκη με ανατροπάρα για τον Φοίνικα Σύρου κόντρα στην Καλαμάτα

Ο Φοίνικας Σύρου έχανε με 2-0 σετ από την Καλαμάτα στην Ερμούπολη, αλλά μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα 3 ωρών, έκανε τεράστια ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 7 σερί ήττες.

Ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Μεσσηνίας.

Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Πήγασο στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καλαμάτα 80 ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής με 9 βαθμούς. Ο Φοίνικας ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο Ασπιώτης σημείωσε 22 πόντους εκ των οποίων τους δύο καθοριστικούς που έκριναν τον αγώνα με 16-14 στο τάι μπρέικ με επίθεση και άσσο στο φινάλε. Ο Τσέιβερς σημείωσε 20 πόντους. Από την Καλαμάτα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Οκάμπο με 18π. και ο Κόενεν με 17π.

Καθοριστικά σημεία του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-20 και είχε πλεονέκτημα για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, όμως, η Καλαμάτα με τον Οκάμπο και τον Κοένεν και λάθη των γηπεδούχων πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 2-0 σετ.

Από εκεί πέρα ο Φοίνικας πέρασε στην αντεπίθεση βελτιώνοντας θεαματικά την υποδοχή του. Πήρε σχετικά εύκολα το 3ο σετ ενώ στο 4ο σετ με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπούνη που πήρε άσσο και επίθεση έδωσε προβάδισμα 23-20 και μετά από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς φτάσαμε στο 25-23 και στο 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και στο 14-14 με δύο πόντους του Ασπιώτη κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.