Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2024 22:17

Volley League Γυναικών: «Ποδαρικό» με το δεξί στο 2024 για τον εκπληκτικό ΑΟ Θήρας!

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε πανηγυρικά με 3-0 στη Σαντορίνη της Θέτιδας Βούλας για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2024!

Ο ΑΟΘ με όπλο το μπλοκ πήρε τους τρεις βαθμούς που τον ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Βούλας έμεινε στους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί μαζί με τα Πεύκα.

Ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΟ Θήρας έκανε η Καναδή ακραία Βίκυ Σαβάρ που με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της, ενώ ήταν και αυτή που με δικό της μπλοκ διαμορφώθηκε το 25-20 στο τρίτο σετ. Η Θέτιδα προσπάθησε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, ειδικά στο πρώτο σετ που ήταν μπροστά στο σκορ με 19-22, αλλά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα στην επίθεση (28% αποτελεσματικότητα).

Στο πρώτο σετ με μπλοκ της Χέιντεν η Θέτιδα προηγήθηκεμε 12-16 αλλά η ίδια λίγο αργότερα κάρφωσε άουτ για το 18-18. Με άσσο της Παυλοπούλου οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν ξανά με +3 (19-22), αλλά οι γηπεδούχες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 6-0 η Σαντορίνη πήρε το σετ με πρωταγωνίστριες τις Φίγιοκ, Μερκάδο και Κιουτσιούκη.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας από το ξεκίνημα ξέφυγε στο σκορ (7-1, 8-2) και η Θέτιδα κυνηγούσε την ισοφάριση. Με επίθεση της Πετοβάρι το σετ πήγε στον πόντο (14-13) αλλά με τις Μερκάδο και Σαβάρ οι γηπεδούχες πήραν ξανά τον έλεγχο, για να γίνει το 25-22 με μπλοκ της Κιουτσιούκη.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τις αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι να παίρνουν διαφορά και την Θέτιδα να κυνηγάει. Με επίθεση και μπλοκ της Σαβάρ έγινε το 25-20 για το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Προκοπίου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Παυλάκης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.