Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2023 23:04

Volley League: Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Φοίνικα Σύρου από τον ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 9η αγωνιστική της Volley League και βρίσκεται στην 5η θέση με 8 βαθμούς. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους νησιώτες.

Ο Δικέφαλος ανεβαίνει στους 16 βαθμούς και μείωσε την απόσταση του από την κορυφή στους πέντε βαθμούς, καθώς ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Μίλωνα.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας ήταν εκείνος που πήρε «κεφάλι» με 6-8 και 10-12. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τον Φαν Χάρντερεν και άλλαξε την εικόνα, ενώ με Τακουρίδη, Γάτση προηγήθηκε με 19-16. Απάντηση των φιλοξενούμενων με μπλοκ για το 20-20. Ο Δικέφαλος απέκτησε ξανά… μαξιλαράκι (22-20), έφτασε με Φαν Χάρντερεν στο σετ μπολ (24-22) και τελικά έκανε το 1-0 με 25-23.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να φανταστεί ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ με τους «ασπρόμαυρους» με Τρούχτσεβ, Ντεν Ντρις, Γάτση να προηγούνται με 12-1. Οι φιλοξενούμενοι ξεμπλόκαραν και μείωσαν σε 15-9. Με ρεσιτάλ Τακουρίδη, Γάτση ο Δικέφαλος άνοιξε ξανά τη ψαλίδα (24-13), ο Φοίνικας απάντησε με νέο σερί (24-17), αλλά οι «ασπρόμαυροι» με 25-17 έκαναν το 2-0.

Ντεν Ντρις, Φαν Χάρντερεν έδωσαν διαφορά στον ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ (10-7) με τον Φοίνικα όμως να μειώνει (11-10). Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν γρήγορα με 17-12 από τα αντίπαλα λάθη και έναν άσο του Τρούχτσεβ. Ο Δικέφαλος δεν έχασε το προβάδισμα και με 25-19 έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ.

Ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα ανοίγει για τον ΠΑΟΚ με τη νέα χρονιά με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό, στις 7 Ιανουαρίου.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19