Σάββατο, 02 Δεκεμβρίου 2023 23:19

Volleyleague: «Λύγισε» στη Σύρο ο Φοίνικας από τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο «Δ. Βικέλας», γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ για την 6η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Φοίνικας πάλεψε τον αγώνα αλλά η υποδοχή του δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση, ενώ δεν είχε λύση απέναντι στην υπεροχή των Τζούριτς, Παγιένκ στο μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός με πίεση από το σερβίς, τον Τράβιτσα να παίζει με τον Τζούριτς από το κέντρο και τον Στερν να είναι ασταμάτητος στις γρήγορες επιθέσεις έκανε σερί 4-0 για το 9-5. Με το μπλοκ του Τζούριτς και το σερβίς του Στερν η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 (23-13) και το σετ έκλεισε 25-15 με την επίθεση του Στερν.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 2ο σετ. Ο Ίλιτς γύρισε την περιστροφή με τον Μπαρμπούνη στο 1 και έδωσε λύσεις στην επίθεση. Στο 9-9 δύο άσσοι του Μπαρμπούνη έβαλν μπροστά την ομάδα της Σύρο 11-9. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με τον Παγιένκ 11-11. Εκεί ο Φοίνικας με το σερβίς του Γαλιώτου πλήγωσε την υποδοχή του Ιντάλγκο δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να κάνει σερί 6-0 (με τους Μπαρμπούνη, Ασπιώτη) για το 17-11. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις και ο Ασπιώτης έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-1 ξεσηκώνοντας τους φίλους του Φοίνικα που γέμισαν το γυμναστήριο Δ.Βικέλας.

Ο Καστελάνι γύρισε πάλι τον Στερν στο 1 και μπήκε δυνατά στο 3ο σετ. Μάλιστα με το σερβίς του Τράβιτσα αποδιοργάνωσε την υποδοχή του Φοίνικα και με σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 10-3. Ο Φοίνικας δε μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά, ο Τζούριτς και ο Στερν δεν είχαν αντίπαλο και σκόραραν κατά βούληση. Ο Ιντάλγκο με επίθεση έκανε το 25-16 και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-1 σετ.

Ο αγώνας πήρε άγρια ομορφιά στο 4ο σετ όπου δόθηκαν μάχες πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ. Αυτή τη φορά ήταν Παγιένκ που με το σερβίς του πλήγωσε την υποδοχή του Φοίνικα και έδωσε διέξοδα στον Ολυμπιακό. Με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 19-13 και τελικά ο αγώνα τελείωσε με δύο επιθέσεις του Στερν.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.