Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου 2023 22:47

Αποκλεισμός του Φοίνικα Σύρου από το Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς"

Λίγες μέρες μετά τη νίκη στη Volleyleague, ο Φοίνικας Σύρου υποδέχτηκε ξανά την Κηφισιά στο πλαίσιο του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", ωστόσο ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι που έχουν ξεκινήσει πολύ καλά την χρονιά, παρά τα πολλά προβλήματα που είχαν, μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ.

Στην συνέχεια η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ανέβασε απόδοση και έκανε άνετα το 1-1. Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να το κατακτούν στις λεπτομέρειες και μετά να κάνουν περίπατο στο 4ο παίρνοντας έτσι τη σημαντική αυτή νίκη και την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάκα με 25, με τον Μπόγιτς που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο σετ, αλλάζοντας την εικόνα του ματς, να τον ακολουθεί με 17 και τον Ρικάρντο να έχει 12.

Για τους ηττημένους ο Ασπιώτης ήταν εξαιρετικός με 27, ο Γκόμες πρόσθεσε 20, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να πάρει κάτι στο ματς.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (25-22, 19-25, 25-27, 18-25)

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσους, 52 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ίλιτς): Ντάκα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 27 (25/52 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκόμες 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ), Γαλιώτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 9 (8/25 επ., 1 άσος, 55% υπ. - 9% άριστες), Μανωλάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ., 58% υπ. - 16% άριστες), Κουτσομύτης, Τσαρκάτογλου, Σωνάκης (λ.)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Χριστοφιδέλης): Μπάκα 25 (18/38 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ρικάρντο 12 (10/20 επ., 2 άσοι, 72% υπ. - 13% άριστες), Σπυριούνης 5 (5/9 επ.), Σπηλιώτης 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Άλβες 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 67% υπ. - 22% άριστες), Μπόγιτς 17 (13/22 επ., 4 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Τζάρας