Σάββατο, 04 Νοεμβρίου 2023 23:14

Εντυπωσιακός ο ΑΟ Θήρας... 3-0 τον ΠΑΟΚ

Μέσα στην υπέροχη ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν περισσότεροι από 500 φίλοι της του Α.Ο. Θήρας, η ομάδα της Σαντορίνης ήταν καταιγιστική απέναντι στον ΠΑΟΚ, κατακτώντας μία πεντακάθαρη νίκη με 3-0.

Τα κορίτσια του Ματέο Φρέσκι, μετά το καταιγιστικό α’ κερδισμένο σετ, έκαμψαν στα δύο επόμενα τη μαχητικότητα των φιλοξενούμενων και πανηγύρισαν το δεύτερο διαδοχικό φετινό νικηφόρο αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του ματς

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε χωρίς τις δύο διαγώνιες του (Τσούμπα, Οικονομίδου) ενώ η Μιλάνοβα ξεκίνησε τον αγώνα αλλά έγινε γρήγορα αλλαγή και ο ΑΟΘ εκμεταλλεύτηκε πλήρως αυτές τις απουσίες κάνοντας ένα τρομερό πρώτο σετ και έχοντας περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία των δύο επόμενων.

Στο πρώτο σετ η κυριαρχία του ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακή καθώς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 5-0 και ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ. Η διαφορά μεγάλωνε (14-2, 22-5) και το 1-0 ήρθε πολύ εύκολα

Το ματς ουσιαστικά ξεκίνησε από το β' σετ όπου είχαμε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στην πρωτοπορία (11-9, 13-14, 16-14, 16-16) για να φτάσουμε στο 19-20. Η Πολυνοπούλου έκανε το μπλοκ, αλλά η Γουίλιαμς έκανε παράβαση στο φιλέ και με σερί 3-0 ο ΑΟΘ προσπέρασε 22-20. Η Γουίλιαμς μείωσε στον πόντο, αλλά δική της κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-21 για να κλείσει το σετ στο 25-22 με μπλοκ στην Κυπαρίσση.

Η αρχή του γ' σετ θύμισε το πρώτο καθώς το 5-5 έγινε 11-5 και μέχει το 14-9 ο ΑΟΘ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά εκεί μια σειρά από μπλοκ έφερε το σκορ στο 14-14. Μόλις όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άρχισε τα λάθη (16-14 με χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση, με τον ΑΟΘ να είναι συνεχώς μπροστά φτάνοντας στο 22-18. Δυο επιθέσεις των Γουίλιαμς, Κυπαρίσση έφεραν το σκορ στο 22-21, για να απαντήσει η Μερκάδο μετά το τάιμ άουτ του Φρέσκι (23-21) για να ακολουθήσει νέα επίθεση της Μερκάδο και κακή υποδοχή για το φινάλε του αγώνα.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα οι αθλήτριες της Σαντορίνης κατευθύνθηκαν στην κερκίδα και ανταπέδωσαν με ένα θερμό χειροκρότημα προς τον κόσμο, την αγάπη και την εμπιστοσύνη που τους έδειξε από τον πρώτο κιόλας ματς της χρονιάς στη Σαντορίνη.

«Για μένα ήταν πολύ συγκινητικό το γεγονός ότι είδα ξανά μετά από 3 χρόνια το ΔΑΠΠΟΣ γεμάτο. Είχαμε προετοιμαστεί για αυτό το παιχνίδι και εφαρμόσαμε στο γήπεδο αυτά που’ χαμε πει να κάνουμε στη διάρκεια της εβδομάδας. Από αγωνιστική σε αγωνιστική , προσπαθούμε να εμφανιζόμαστε καλύτεροι και να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω στο επίπεδο του παιχνιδιού μας» δήλωσε ικανοποιημένος ο Ιταλός τεχνικός κ. Φρέσκι.

Από την πλευρά των αθλητριών η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε για το α’ φετινό ματς της ομάδας στη Σαντορίνη: «Χάρηκα πάρα πολύ που παίξαμε εδώ στο γήπεδό μας. Δεν είχαμε άγχος, νιώσαμε τον παλμό του κόσμου και καταφέραμε να πάρουμε μία νίκη απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Ο κόσμος μας έχει δείξει την αγάπη του από την πρώτη μέρα που βρισκόμαστε στο νησί και τη νιώσαμε και σήμερα».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-22, 25-21) σε 74'