Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 01:38

Ήττα με κάτω τα χέρια στο Ρέντη για τον Φοίνικα Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη για τη 2η αγωνιστική της Volleyleague.

Η άμυνα από τον πολύ ισχυρό στο σερβίς Ολυμπιακό προκάλεσε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Φοίνικα, ο οποίος έπαιξε με τον Μάρκο Γαλιώτο αντί του Ράιντελ Ιερεζουέλο. Είναι ενδεικτικό ότι όταν ο Φοίνικας έπαιζε ψηλές μπάλες δεν κατάφερνε να έχει την επιθυμητή αποτελεσματικότητα, ενώ όταν αναπτυσσόταν γρήγορα, έπαιρνε εύκολα το side out. Το τελείωμα κρίσιμων πόντων αποτέλεσε και αυτό με τη σειρά του έναν καθοριστικό παράγοντα για την ήττα.

Το τρίτο σετ ήταν αυτό στο οποίο οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έβγαλαν αντίδραση με μπροστάρη τον Μιχάλοβιτς και έφτασαν σε 5 set balls, ο Ολυμπιακός όμως με δύο άσσους του εξαιρετικού Ιντάλγκο σφράγισε τη νίκη.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ιντάλγκο στο σερβίς, δείχνοντας πού θα πιέσει τον Φοίνικα και απέκτησε προβάδισμα για το 4-1 με τον Λινάρδο. Με κάρφωμα του Γαλιώτου και άσσο του Τζούριτς ο Φοίνικας έκανε το 6-5, ενώ στο -1 ήταν η διαφορά και στο 9-8 που ήρθε με άσσο του Κλίνκενμπεργκ. Ο Στερν με μία επίθεση και ένα πλασέ αύξησε τη διαφορά στο 12-9, ενώ χάρη στο ισχυρό μπλοκ των γηπεδούχων και κάποια λάθη του Φοίνικα που έδωσαν εύκολους πόντους στους αντιπάλους του, η διαφορά αυξήθηκε στο +4 για το 17-13. Στο σημείο εκείνο ο Φοίνικας αδράνησε σημαντικά, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να επιτεθεί από κάθε σημείο και κυρίως από τα 3 μέτρα και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Με την ίδια πίεση στην υποδοχή εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ για τον Φοίνικα. Ο Ιντάλγκο έκανε με άσσο το 4-0, ο Τζούριτς με κάρφωμα μείωσε για το 5-2, ενώ η διαφορά αυξήθηκε και πάλι για τον Ολυμπιακό στο 11-6. Ο Φοίνικας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση παίζοντας γρήγορα, και έκανε με Κλίνκενμπεργκ το 13-8 και Τζούριτς το 16-12, ωστόσο υπέπεσε σε αβίαστα λάθη κυρίως στην άμυνα, προσφέροντας έδαφος στους γηπεδούχους να επιτεθούν και να διπλασιάσουν τα σετ τους με 25-18.

Η αντίδραση για τον Φοίνικα ήρθε στο τρίτο σετ, στο οποίο μπήκε δυναμικά και με μπλοκ του Τζούριτς έκανε το 1-3. Ο Πίτερ Μιχάλοβιτς ήταν αυτός που πήρε από το χέρι την ομάδα και με έξυπνο παιχνίδι την έφερε μπροστά στο σκορ. Έτσι ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-3, δύο πόντοι του Ιντάλγκο όμως μείωσαν τη διαφορά στο 6-8. Η ισοφάριση ήρθε στο 9-9 με άσσο του Παγένκ και από εκείνο το σημείο και μετά το σκορ δεν ξέφυγε, με τον Φοίνικα να έχει βραχεία κεφαλή. Στο 22-24 όμως που ήρθε με τριπλό μπλοκ, ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ, ενώ ούτε στα επόμενα 4 set balls που είχε, το έκανε, με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός σε όλη την αναμέτρηση Ιντάλγκο να κάνει με δύο άσσους το 31-29.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-15

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-18

3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 31-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 7 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 6 μπλοκ, 32 επιθέσεις, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-18, 31-29) σε 84΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Στερν 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 43% υπ.-29% άρ.), Τράβιτσα 2 (1/2επ., 1 άσσος), Λινάρδος 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 22 (16/19 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 38%υπ. – 29% άρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι, Τζιάβρας (λ. 39% υπ., 28% άρ.), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 12 (11/25 επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 3 (3/6 επ.), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Γαλιώτος 2 (2/4επ.), Κλίνκενμπεργκ 7 (5/13επ., 2 άσσοι, 64% υπ., 52% άρ.), Τζούριτς 8 (4/6επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φρομ 7 (7/19 επ., 36%υπ., 32%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 35%υπ., 20%άρ.), Ιερεζουέλο, Ρουμελιωτάκης, Μάντζιος, Σωνάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.

Ο Δημήτρης Καζάζης είπε μετά το τέλος του αγώνα: Νομίζω ότι ο Ολυμπιακός δεν σου δίνει δεύτερη ευκαιρία. Όταν δηλαδή έχεις την ευκαιρία όπως στο τρίτο σετ, να μειώσεις στον πόντο και να προχωρήσεις, πρέπει να το κάνεις. Έπρεπε να είμαστε λίγο πιο σκληροί σε αυτό το κομμάτι. Από κει και πέρα όμως θεωρώ ότι μας πίεσε πάρα πολύ ο Ολυμπιακός με το σέρβις. Είχαμε αρκετά προβλήματα. Στις ψηλές μπάλες παρότι προσπαθήσαμε αυτή την εβδομάδα και ξέραμε ότι έτσι θα πάει το παιχνίδι, δεν καταφέραμε να είμαστε αποτελεσματικοί. Κάποια στιγμή είχαμε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, οπότε θεωρώ ότι ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα, αν και θεωρώ ότι το τρίτο σετ είναι από τα σετ που πρέπει να κερδίζουμε και εκεί έδειχνε ο Ολυμπιακός ότι το θέλει περισσότερο. Ξέραμε ότι θα υπήρχε μεγάλη πίεση, ο Ολυμπιακός είναι κορυφαία ομάδα, με μεγάλους παίκτες, προσπαθήσαμε να το κάνουμε, δεν το καταφέραμε. Στο τρίτο που το καταφέραμε και θεωρώ ότι το αποτέλεσμα ήταν με το μέρος μας, τα δύο πολύ καλά σέρβις του Ιντάλγκο είδατε πώς “έγραψαν”.