Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2012 00:39

Ποσειδώνας Τήνου – Α.Μ.Σ. Φιλωτίου: ''Συγκλονιστικά παιχνίδια''

filoti-poseidonas

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο Β΄ αίθουσα του ΑΚΔΕ στην Σύρο χτες το βράδυ με την ομάδα του Ποσειδώνα Τήνου να υποδέχεται ως γηπεδούχοι το Φιλώτι με την ομάδα της Νάξου να φτάνει στο γήπεδο, από το πλοίο που την μετέφερε, με το ματς να ξεκινάει στις 21:25!

Στο αγωνιστικό κομμάτι το Φιλώτι μπήκε ζεστά στο γήπεδο με καλύτερους αυτοματισμούς και πάρα πολλά λάθη στο σέρβις από την Τήνο κατακτώντας το πρώτο σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Ποσεισώνα φάνηκαν να συνέρχονται από την αδράνεια του πρώτου σετ και να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή. Η αντίδραση του Φιλωτίου ήταν άμεση όμως και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο έως και το 15-17 όπου η Ναξιώτισσες πήραν το σετ με 19-25.

Τρίτο σετ και το Φιλώτι μπλοκάρει και η ομάδα της Τήνου παίρνει σταθερό προβάδισμα με 8-3 στην αρχή. Στην συνέχεια η διεύρινση του σκορ αυξήθηκε στο 20-10 με τελικό αποτέλεσμα το 1-2 για τις Τηνιακές 25-19.

Από το τέταρτο σετ και μετά φάνηκε ότι θα εξελισότανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τον Ποσειδώνα να ανεβάζει στροφές και στο Φιλώτι να βγαίνει η κούραση του ταξιδιού με συνέπεια η Τήνος να διατηρεί ένα σταθερό σκορ με 9-7 που στην συνέχεια έγινε 16-10. Το Φιλώτι το πάλεψε ισσοφαρίζοντας σε 17-17. Όμως η Τήνος να καταφέρνει τελικώς να κάνει το 25-22 και να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ!

Τάι μπρέικ και όλα ανοιχτά σε αυτό το ξεχωριστώ ματς όμως παρόλο την κούραση του Φιλωτίου και τις φιλότιμες προσπάθειες του Ποσειδώνα Τήνου να γυρίσουν το εις βάρος τους 0-2, οι Ναξιώτισσες έδειξαν πιο έμπειρες κρατώντας από την αρχή του πέμπτου σετ το προβάδισμα 3-5 και ακολούθως να γίνεται 3-8! Το τελικό 8-15 έγινε έδωσε την νίκη στο Φιλώτι σε ένα παιχνίδι το οποίο διήρκησε 2,5 ώρες τελειώνοντας στις 12 τα μεσάνυχτα!!!

Τα σετ του παιχνιδιού: 1ο σετ (15-25), 2ο σετ (19-25), 3ο σετ (25-19), 4ο σετ (25-22), 5ο σετ (8-15).

William Hill Poker

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ποσειδώνας Τήνου:  Μακαρωνά, Αρμακόλλα Σ., Αρμακόλλα Ε., Βιδάλη Δ., Σταθοπούλου Κ., Νάζου, Αρμακόλλα Μ., Δελλατόλα Ε., Βαλάκα Κ., Βιλλά Ι., Δεσύπρη Κ.

Α.Μ.Σ. Φιλωτίου: Αξαοπούλου Δ., Σουζάνα Ρ., Μουστάκη Κ., Νανιού Α., Βασιλάκη Σ., Δημητρουλάκη Σ., Καλάβρου Ν.

Σήμερα το πρωί στις 09:00 έγινε και το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο αυτή την φορά το Φιλώτι και φιλοξενούμενο τον Ποσειδώνα Τήνου.

Και αυτό το παιχνίδι είχε μεγάλη διάρκεια σε χρόνο (121΄) με τις Ναξιώτισσες τελικά να κερδίζουν με καθαρό σκορ 3-1.

Τα σετ του παιχνιδιού: 1ο σετ: (25-18), 2ο σετ (15-25), 3ο σετ (26-24), 4ο σετ (25-19).