Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Σάββατο, 12 Μαρτίου 2016 23:47

Ήττα 3-0 από τον ΠΑΟ ο ΑΟ Θήρας

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Α.Ο Θήρας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη στον πάγκο των «πρασίνων» και δυο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου «αγκάλιασε» τη δεύτερη θέση ενόψει των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Πολλά λάθη ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου σετ και από τις δυο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Έχοντας ως όπλο το μπλοκ στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-13 με τη Θήρα –που αγωνίστηκε χωρίς την Μπρίνκμαν- να μειώνει στον πόντο 19-18 αλλά τις «πράσινες» να κλείνουν καλά τα άκρα και να ξεφεύγουν 22-19 για το 1-0 (25-19) σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές με πολυφωνία στην επίθεση (Τσίμα-Μερτέκη-Μόλναρ) και πίεση από το σερβίς δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα τις Σαντορίνης που δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ούτε ψυχολογία παρά το ανεκάτεμα της τράπολας από τον Απόστολο Οικονόμου. Η Κωνσταντινίδου από τη γραμμή του σερβίς έκανε ένα 10-0 σερί με το σετ να ολοκληρώνεται 25-7!

Ο ΑΟΘ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και αντέδρασε, ξεκινώντας με 1-6 ενώ είχε περάσει στα άκρα η Οικονομίδου προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πλησίασε 7-8 στο πρώτο τεχνικό άουτ ενώ με άσο της Κωνσταντινίδου πέρασε μπροστά 12-11 και έφτασε με +4 (16-12) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν με μπλοκ της Οικονομίδου στη Μόλναρ (16-15) και ισοφάρισαν 16-16 με την Κιγιάκοβα αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευτηκε την αδράνεια του αντιπάλου και έχτισε σημαντική διαφορά (20-16) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-20.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Καζάζης: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια ήταν μια δύσκολη εβδομάδα μετά από ένα χαμένο στόχο και μια αλλαγή προπονητή, που ήταν χρόνια στην ομάδα και προσέφερε πολλά. Υπήρχε πίεση, η ψυχολογία ήταν περίεργη αλλά νομίζω σήμερα τα κορίτσια ήταν ξεκάθαρα και πήρανε αυτό που θέλανε. Βάσει δυναμικότητας ομάδων από όσες έχω προλάβει να παρακολουθήσω νομίζω ότι με τη νίκη αυτή σε μεγάλο βαθμό κλειδώνει η δεύτερη θέση».

Απόστολος Οικονόμου: «Αδιαμφισβήτητα ήταν κακή εμφάνιση σήμερα. Όταν παίζει ο 2ος με τον 3ο πρέπει να είσαι πιο ανταγωνιστικός. Υπάρχουν σίγουρα λόγοι αλλά είχαμε πει και κακό ματς να κάνουμε και κακό σετ, εμείς συνεχίζουμε και παραμένουμε πιστοί στο στόχο μας. Εμείς με τον Παναθηναϊκό έχουμε δαφορετικό στόχο, υπάρχει διαφορά και στα ποιοτικά χαρακτηριστικά και στους στόχους, αλλά δεν είναι ότι ο αντίπαλος έκανε κάτι εξωπραγματικό σήμερα, θεωρώ ότι τα κορίτσια έπαιξαν ένα 30 με 40% των δυνατοτήτων τους, εμείς δεν ήμασταν καλοί».

Τα σετ: 25-19, 25-07, 25-20

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μόλναρ 15 (10/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Κουτουξίδου, Γκούζου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (12/26 επ., 1 άσο, 54% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 12 (5/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (54% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Καββαδία.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 4 (4/5 επ.), Μουντάκη 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 00% άριστες), Οικονομίδου 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 22% άριστες), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Βίντοβιτς 6 (4/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού-λ (45% υπ. – 35% άριστες) / Καραφουλλίδου, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.