Δευτέρα, 01 Φεβρουαρίου 2016 23:37

Τρελό σετ 78 πόντων ανάμεσα στο Αιγάλεω και τον Ηρακλή Κηφισιάς

Περίπου 40 λεπτά και 78 πόντοι χρειάστηκαν για να λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω και ο Ηρακλής Κηφισιάς για την Α2 βόλεϊ γυναικών. Περίπου 40 λεπτά και 78 πόντοι χρειάστηκαν για να λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω και ο Ηρακλής Κηφισιάς για την Α2 βόλεϊ γυναικών.

Υπάρχουν φορές που σε έναν αγώνα βόλεϊ καμία ομάδα δεν μπορεί να τελειώσει εκείνο τον κρίσιμο πόντο για να πάρει το σετ ή ακόμα και τη νίκη. Μία τέτοια έζησαν όσοι παρακολούθησαν το δεύτερο σετ του αγώνα ανάμεσα στο Αιγάλεω και τον Ηρακλή Κηφισιάς για τον πρώτο υποόμιλο του πρώτου ομίλου στην Α2 βόλεϊ γυναικών.

Το παιχνίδι είχε του χαρακτήρα του ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες μάχονται για την τρίτη θέση.Το Αιγάλεω πήρε εύκολα το πρώτο σετ και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο δεύτερο σετ με 21-14, όμως η Γκρέκα δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και έτσι ο Ηρακλής μείωσε σε 21-19. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 22-22 και ακολούθησε μία μάχη πόντο πόντο.Η Κηφισιά έχασε δέκα σετ μπολ, το Αιγάλεω άλλα έξι πριν φτάσει στο έβδομο το οποίο και τελικά εκμεταλλεύτηκα κατακτώντας το σετ με 40-38(!!!). Είναι χαρακτηριστικό ότι το συγκεκριμένο σετ μόνο κράτησε περίπου 40 λεπτά.Να αναφέρουμε ότι το Αιγάλεω πήρε τελικά τη νίκη με 3-1 σετ και προσπέρασε τον Ηρακλή Κηφισιάς στη βαθμολογία αναβαίνοντας στην τρίτη θέση.

ΑΟ Αιγάλεω - ΓΣΚ Ηρακλής 3-1 (25-17,40-38,15-25,25-16)