Κυριακή, 30 Μαΐου 2021 19:02

Λύγισε από τα προβλήματα και την ανωτερότητα του Εθνικού ο Πανναξιακός

Ο Εθνικός Πειραιά, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα προβλήματα απουσιών του Πανναξιακού, επικρατώντας 1-2 στο ΔΑΚ Νάξου, πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη η οποία χαρακτηρίζεται ύψιστης σημασίας στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα προβλήματα των απουσιών δεν ήταν τα μόνα που ταλαιπώρησαν τον Πανναξιακό, καθώς το τέλος της αναμέτρησης, βρήκε τον πρόεδρο της ομάδας της Νάξου, Γιάννη Πολυχρονάκο, να προαναγγέλλει ότι θα ζητήσει την επανάληψη του αγώνα μετά την απόφαση του διαιτητήLΛάμπρου να μην επιτρέψει αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή Σέμε να ξεκινήσει την αναμέτρηση

Το συγκρότημα του Ντανιέλ Μπατίστα επικράτησε με 1-2 του Πανναξιακού και πλέον βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας(+2 από την επικίνδυνη ζώνη).Από την άλλη, ο Πανναξιακός βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης με τις απουσίες του να παίζουν καταλυτικό ρόλο αφού οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς του Πιτταρά, Γκούφα, Κούτρο, Βαττή και Ανευβλαβή.

Στο α' μέρος ο Εθνικός ήταν ανώτερος αφού μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς έχοντας δυο δοκάρι στο 13' με τον Σαρηγιάννη και στο 27' με το γυριστό του Στάμου.

Το β' μέρος ξεκίνησε και πάλι με σπουδαία φάση για τον Εθνικό με το σουτ του Σαρηγιάννη στο 48' να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 66' η τύχη χαμογέλασε για τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού αφού με σουτ έκανε το 0-1.

Η απάντηση για τον Πανναξιακό ήρθε στο 82' όταν ο Τσουρής με κεφαλια ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Εθνικός ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού ο Βαγγέλης λίγο πριν την εκπνοή με σουτ έκανε το 1-2.

Πάντως το αξιοσημείωτο του αγώνα ήταν η τραγική συμπεριφορά του διαιτητή, Λάμπρου που έκανε ό,τι μπορούσε για να εκνευρίσει και τις δυο ομάδες.

Πλέον, ο Πανναξιακός θα αναζητήσει τους βαθμούς της σωτηρίας την Τετάρτη στο Μοσχάτο και την επόμενη Κυριακή στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς με την ΑΕ Μυκόνου.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2' Κάθετη Ματσαδέ, το πλασέ του Σαρηγιάννη στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου

12'Νταούλιας και Στάμος δεν μπόρεσαν να κάνουν το 0-1.

13'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΣΕ ΣΟΥΤΤΟΥ ΣΑΡΗΙΓΑΝΝΗ.

23' Κόρνερ του Στάμου Κεφαλιά Αγγελόπουλου η μπάλα λίγο άουτ.

26' Σουτ του Μαναριώτη λίγο άουτ

27' ΔΟΚΑΡΙΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ.  Γυριστό σουτ του Στάμου στο δοκάρι.

31' Φάουλ Κόντι κεφαλιά Μαναριώτη λίγο άουτ.

33' Σουτ Κωστόπουλου λίγο άουτ.

37' Φάουλ Στάμου λίγο άουτ.

48' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΠΕΙΡΑΙΑ. Ο Αρκούδας μετά από όμορφη σέντρα βρήκε τον Σαρηγιάννη που έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

56' Κόρνερ Ζαχαριουδάκη ο Αργυρός παραπατάει και δεν βρίσκει τη μπάλα.

66' ΓΚΟΛΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ. Ο Σαρηγιάννης με ένα δυνατό σουτ κάνει το 0-1.

82' ΓΚΟΛΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟ. Ο Τσουρής με κεφαλιά κάνει το 1-0.

88' ΓΚΟΛΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ. Ο Βαγγέλης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην εστία του Παπαδόπουλου και με πλασέ κάνει το 1-2.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Γιώργος Προμπονάς): Παπαδόπουλος,Πρεβόλης (80' Μαρκοπουλιώτης), Αργυρός,Κωστόπουλος, Πλαστουργός, Κύρτσος,Ζαχαριουδάκης, Κόντι (52' λ.τρ.Βαθρακοκοίλης), Μαναριώτης (67' Ευρυπιώτης),Ζανελάρι, Τσουρής.

ΕΘΝΙΚΟΣΠΕΙΡΑΙΑ  (Ντανιέλ Μπατίστα): Μανωλικίδης,Νταούλιας, Αρκούδας, Παπαγεωργίου,Πεχλιβανίδης, Κουντού (56' λ.τρ. Λώλος(79' λ.τρ. Βαγγέλης)), Στάμος (79' Μακρίδης),Σαρηγιάννης, Αγγελόπουλος (46' Ξενοπανάγος),Ματσαδές, Γκαρδιακός (54' Αυλωνίτης)΄.