Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 20:44

«ΨΥΧΑΡΑ» ο Πανθηραϊκός σφράγισε την παραμονή του στη Γ΄Εθνική

Ο Πανθηραϊκός πήρε την πολυτιμότερη νίκη της φετινής χρονιάς με 2-0 κόντρα στον Αιολικό και πλέον μπορεί να καταστρώνει τα σχέδια του για τη Γ΄ Εθνική της σεζόν 2017-2018.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής (neasantorinis.gr)

Ο Πανθηραϊκός του Ανδρέα Σκέντζου ήταν ψυχωμένος, τόσο στο σημερινό παιχνίδι, όσο και σε ολόκληρο τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, δείχνοντας τσαμπουκά και αποφασιστικότητα και δικαίως ήταν ανάμεσα στις ομάδες που εξασφάλισαν την σωτηρία τους μία στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος για τον 7ο όμιλο.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, με τον Μάνιας όμως σε μία από τις σπάνιες φάσεις να σουτάρει στο 40΄έξω από την περιοχή και να ανοίγει το σκορ.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν και η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε αποφασισμένη για να τελειώσει το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Ζαχαρής είπε όχι στον Ντανκουά, ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό ο Γκίκας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Σειρά στις κλασικές ευκαιρίες πήρε και ο Ντάμζι που στο 80΄έχασε μοναδική ευκαιρία από θέση τετ α τετ.

Και φτάνουμε στο 83΄, όπου Ντούμος έβαλε τη δική του σφραγίδα στο παιχνίδι, όταν πραγματοποίησε υπέροχη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ, γράφοντας το τελικό 2-0.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΌΣ (Σκέντζος): Αθανασίου, Τσόπελας, Μπιρμπίλης, Φύτρος, Κεφαλάς, Μανιάς, Ντάμζι (78΄Λούκα), Ντανκουά (87΄Περιάλης), Ντούμος (91΄Καμπόσος), Γκίκας (83΄Πολυκρέτης), Αγοραστός

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Ψυρόπουλος): Ζαχαρής, Κόπελας (73΄Καδής), Κρητικός, Τάχιας, Καπταγιάννης (75΄Κουτσούμπας), Κριπιντίρης, Λαλάς, Διακορώνας (80΄Κεσίδης), Μιχαλάκης, Μπουρούς, Λαμπράκης