Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2023 23:58

Σπουδαίες νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ - Τσάμπα ήττα για Παναθηναϊκό, εγκλήματα και τιμωρία για ΑΕΚ

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν οι μοναδικές ελληνικές ομάδες που νίκησαν στα ευρωπαϊκά ματς της Πέμπτης, επικρατώντας των Γουέστ Χαμ και Αμπερντίν αντίστοιχα, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που γνώρισε «τσάμπα» ήττα από τη Ρεν στη Λεωφόρο και την ΑΕΚ που ηττήθηκε στο «Βελοντρόμ» από την Μαρσέιγ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Γουέστ Χαμ με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Φορτούνης με μαγική ενέργεια έκανε το 1-0 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, πριν ο Ροντινέι στην εκπνοή του πρώτου μέρος μετά από λάθος του Ογκμπόνα κάνει το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν τα «σφυριά» ήταν να μειώσουν στο 87' με καταπληκτικό σουτ του Πακετά.

Τσάμπα ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ρεν

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 2-1 στη Λεωφόρο από τη Ρεν, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Δύο «παγωμένα» γκολ της Ρεν στις εκκινήσεις των δύο ημιχρόνων (7’ Γκουιρί, 49’ Καλιμουεντό), έφεραν σε θέση ισχύος τη γαλλική ομάδα απέναντι στον Παναθηναϊκό και της χάρισαν τη νίκη με 2-1. Το γκολ του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Ιωαννίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Ρέν βρίσκεται τώρα στην κορυφή του 6ου ομίλου, με τον Παναθηναϊκό να αναζητά πλέον υπερβάσεις στα επόμενα τρία ματς για να «χτυπήσει» την πρωτιά.

Παναθηναϊκός: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα
6ος ΟΜΙΛΟΣ

1η Αγωνιστική
Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ 2-0 (38' Ιωαννίδης, 78' Σπόραρ)
Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0 (1' Μπλας, 31' Τρουφέρ, 55' Γιλντιρίμ)

2η Αγωνιστική
Μακάμπι Χάιφα – Παναθηναϊκός 0-0
Βιγιαρεάλ – Ρεν 1-0 (36' Σόρλοθ)

3η Αγωνιστική
Παναθηναϊκός - Ρεν 1-2 (60' πεν. Ιωαννίδης - 7' Γκουϊρί, 50' Καλιμουεντό)

Ήττα με κακή διαιτησία γνώρισε η ΑΕΚ στη Γαλλία

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 3-1 από τη Μαρσέιγ εκτός έδρας, χάνοντας για πρώτη φορά στο φετινό Europa League με μια κάκιστη διαιτησία.

Η Ένωση πλήρωσε τόσο τα δικά της λάθη, όσο και εκείνα του Πολωνού διαιτητή, φτάνοντας στο σημείο να έχει δεχτεί πλέον πέντε γκολ με πέναλτι στη φάση των ομίλων της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA.

ΑΕΚ: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα των επόμενων αγωνιστικών
2ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπράιτον – ΑΕΚ 2-3 (30', 67' πεν. Ζοάο Πέδρο - 11' Σιντιμπέ, 40' Γκατσίνοβιτς, 84' Πόνσε)

Αγιαξ – Μαρσέιγ 2-2 (9' Mπόρχες, 20' Μπεργκχάους, 52' Τέιλορ – 23΄ Κλος, 38' Ομπαμεγιάνγκ)

ΑΕΚ – Αγιαξ 1-1 (75' Βίντα - 30' πεν. Μπεργκβάιν)

Μαρσέιγ – Μπράιτον 2-2 (19' Μπεμπά, 20' Βερετού – 54΄ Γκρος, 88' Ζοάο Πέδρο)

Μαρσέιγ – ΑΕΚ 3-1 (27' Bιτίνια, 60' (πεν.) Χαρίτ, 69' (πεν) Βερετού - 53' Πινέδα)

Μπράιτον - Αγιαξ 2-0 ( 42' Ζοάο Πέδρο, 53' Ανσού Φατί)

Τεράστιο διπλό με ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Με μια τεράστια ανατροπή από το εναντίον του 2-0, ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη (2-3) από τη Σκωτία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Η νίκη για τον «δικέφαλο του Βορρά» ήρθε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σβαμπ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφερε… τούμπα το παιχνίδι στο «Πιτόντρι», για να κάνει το 3x3 στους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι Σκοτσέζοι προηγήθηκαν με 2-0, με τους Μιόφσκι (50’) και Πολβάρα (58’), αλλά οι «ασπρόμαυροι» έφεραν το ματς στα ίσα με τους Ντεσπόντοφ (73’) και Βιεϊρίνια (84’). Ο Αυστριακός, από τα 11 βήματα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα