Σάββατο, 06 Απριλίου 2013 13:58

Μεγάλες εκπλήξεις στην 2η αγ. της Σίφνου!

Η 2η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με άλλες τρεις αναμετρήσεις και με μόνη έκπληξη όχι τόσο τη νίκη της Μερόπης επί των Απάλευτων στο ντέρμπι του λιμανιού, όσο την έκταση του σκορ που είχε αυτή.

Μερόπη - Απάλευτοι: 11 - 1
Γκολ:
(Μερόπη): Μουτσάκης Νίκος (4), Μπασάι Αντώνης (2), Δαρζέντας Μηνάς, Χρύσος Νίκος, Λουμίδης Γιάννης, Ντόσκας Νίκος, Μπάμπαν Αντρέι.

(Απάλευτοι): Σταυριανός Δημήτρης.

Κάποτε ήταν ντέρμπι! Κάποτε αυτός ο αγώνας κρινόταν στο γκολ, κάποτε...
Η Μερόπη σκόρπισε στους 11 ανέμους τους πάλαι ποτέ κραταιούς Απάλευτους σε ένα ματς που δεν χωράει περαιτέρω σχολιασμό, αφού μέχρι και ο τερματοφύλακας της Μερόπης Μηνάς Δαρζέντας έβαλε γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο...
Μένει να δούμε αν ο κατήφορος έχει τελειωμό ή αν υπάρχει εγωισμός στην κατά τα άλλα "βαριά φανέλα" των Απάλευτων.

Πειρατές - LMS Atletico Αρτεμώνα: 9 - 4
Γκολ:
(Πειρατες): Λεμπέσης Σπύρος (5), Λεμπέσης Γρηγόρης (2), Μπελιός Ντίνος, Κώστας Mastrogood.

(LMS Atletico Αρτεμωνα): Μιχαλέας Μαρίνος, Σαλέμης Μίλτος, Λουκατάρης Γιαννούλης, Γεροντόπουλος Σπύρος.

Η πρεμιέρα των Πρωταθλητών ήταν αγχωτική αλλά τελικά η ποιότητα, η συνοχή και η κλάση επικράτησαν.
Οι Πειρατές προηγήθηκαν γρήγορα 3-0 με σουτ των αδελφών Λεμπέση αλλά στη συνέχεια κάθισαν και οι LMS το εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας δις και στέλνοντας στο ημίχρονο αγχωμένους τους Πρωταθλητές οι οποίοι στην επανάληψη δεν χαρίστηκαν.
Με εναν Σπύρο Λεμπέση που "έβγαζε φωτιές" με τη σέντρα και με ένα ξερό μύτο έκανε το 4-2 και στη συνέχεια το 5-2!

Ουσιαστικά το παιχνίδι θα είχε μέλλον αν οι LMS έπαιζαν με άλλο αντίπαλο αφού πάντα ανεβαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο. Με αντιπάλους όμως τους Πειρατές αυτό δε συνέβη αφού αμυνόμενοι μεθοδικά και αντεπιτιθέμενοι αποτελεσματικά έκαναν το σκορ 7-3 10 λεπτά πριν τη λήξη και τελείωσαν τον αγώνα.

Ταύροι - Άμπαλοι: 19 - 4
Γκολ:
(Ταύροι): Ατσόνιος Αντώνης (9), Χρύσος Αντώνης (5), Γκούμας Νικηφόρος (4), Ζιώγας Δημήτρης.

(Άμπαλοι): Κόμης Γιάννης, Πατριάρχης Τζαννής, Πατριάρχης Φίλιπος, Φύσσας Νίκος.