Σάββατο, 03 Νοεμβρίου 2018 20:38

Πάτησε κορυφή ο ''Ουσιαστικός'' ο ΑΟ Μυκόνου στη Σύρο

Το 2-5 του Αο Μυκόνου απέναντι στον ΑΟ Πάγου σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο γήπεδο της Άνω Σύρου.

Η ομάδα του Θεοφύλακτου Παχατουρίδη, ήταν κάτι παραπάνω από αποτελεσματική, αφού δεν άφησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης περιθώριο αντίδρασης στον πάγο, με την διαφορά δυναμικότητας των δύο (2) ομάδων να είναι εμφανής.

Μετά από αυτή τη νίκη που ήταν κομβικής σημασίας, ο ΑΟ Μυκόνου έπιασε την κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την Άνω Μερά, που υποδέχεται αύριο τον ΑΟ Σύρου.

Η εικόνα του αγώνα

Πολύ καλύτερος ο ΑΟ Μυκόνου, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς ειδικά στο πρώτο μέρος μετέτρεψε σε γκολ κάθε φάση που δημιούργησε.

3’ Ολέθριο λάθος στην άμυνα του Πάγου, οι παίκτες του ΑΟ Μυκόνου το εκμεταλλεύτηκαν και ο Αλεξανδρόπουλος με πλασέ έκανε το 0-1.

8΄Ο Μπαλής με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρουδιά

29΄καλή ευκαιρία από τον Παράβαλο που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ

30΄Ο Αλμπάνης με κεραυνό μέσα από τη περιοχή είδε τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Μαρουδιά.

68’ ο Ξαγοράρης μετά από ασίστ του Αλμπάνη σαν σε ρυθμούς προπόνησης έκανε το 0-3.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ξαγοράρης και υπέπεσε ο Ντόγος, ο Αλεξανδρόπουλος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 0-4 του πρώτου μέρους.

Στο 2ο μέρος, ο ΑΟ Μυκόνου έχοντας το υπέρ του 0-4 κατέβασε ρυθμούς, με τον μαχητικό Πάγο από την πλευρά του να ψάχνει τον τρόπο για να απειλήσει.

51΄Ο Πάγος μείωσε σε 1-4 μετά από πέναλτι που εκτέλεσε ο Μανουδάκης και κέρδισε ο Μουλίδης.

Στο 68΄ο ΑΟ Μυκόνου ο Περιάλης σούταρε και η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Μαρουδιά.

Στις καθυστερήσεις ο ΑΟ Μυκόνου πέτυχε ακόμα ένα τέρμα, με τον Περιάλη να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ που ήταν εύστοχο για το 1-5.

Το τελικό 2-5 έγινε στο 91’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλόπητα.

Στο 2ο ημίχρονο, ο κ. Βακόνδιος απέβαλε από τον πάγκο τον γενικό αρχηγό του ΑΟ Πάγου κ. Φιλιπποπολίτη για διαμαρτυρία.

Διαιτητής ήταν ο Κ. Βακόνδιος με βοηθούς τους Μουτάφη και Καλόγερα.

ΑΟ Πάγου (Νίκος Βουτσίνος): Μαρουδιάς, Γεράρδης, Αργυρός, Σαμιωτάκης, Ντόγος (56΄Βουτσίνος, Μπαλόπητας, Παράβαλος (58΄Παπουδής), Χαλκιάς (51΄Σκορδίλης), Μουλίδης (66΄Βελέντζας), Μανουδάκης, Μαΐπάς.

Αναπληρωματικοί: Βαβουράκης, Καπέλλας, Πρίντεζης Μ.

ΑΟ Μυκόνου (Θεοφύλακτος παχατουρίδης): Σαββόπουλος (), Ηλίας (78΄Δάρρας), Μπάμπακαρ (46΄Μπομπάι), Μπαλλής, Παπαδόπουλος, Κρίτσας, Ντουσάι (46΄Κατατσάς), Αλεξανδρόπουλος, Ξαγοράρης, Αλμπάνης, Περιάλης.

Αναπληρωματικοί: Τσάνης, Καλόγερας, Μιχίλι.