Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2018 18:52

Χωρίς νικητή το ντέρμπι του 1ου ομίλου στη Σύρο [vid]

Το μεγάλο ντέρμπι του 3ου ομίλου ανάμεσα σε ΑΟ Σύρου και ΑΟ Μυκόνου δεν έβγαλε νικητή αφού οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Ανταπόκριση: Σταμάτης Καλυμιώτης-Νίκος Παπουτσάς

Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο με τον ΑΟ Μυκόνου να παίρνει το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Περιαλη στο 53' με πλασέ, ωστόσο, οι Συριανοί πίεσαν και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πειδη με δεύτερη κίτρινη στο 78' έφεραν το ματς στα ίσια χάρη σε τέρμα της... χρυσής αλλαγής του Χρήστου Φωκά, Λούσσα στο 80'.

Ως εκ τούτου, οι δυο ομάδες βρίσκονται στην πρώτη θέση έχοντας τέσσερις βαθμούς σε δυο ματς.

Οι δυο ομάδες είχαν καλές στιγμές, με τον Ρηγούτσο στο 33' να βλέπει τον Σαββόπουλο δυο φορές να του στερεί τη δυνατότητα να σκοράρει, ενώ μετά το 0-1 ο Συριανός απομάκρυνε το φάουλ του Αλεξανδρόπουλου. Στο 65' η ομάδα του Χρήστου Φωκά ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρηγούτσου από τον Σαββόπουλο.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΑΟ Μυκόνου αποκτά προβάδισμα για την πρωτιά στον όμιλο.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

6' Μετά από ενέργεια του Περιάλη και σουτ μέσα από την περιοχή ο Συριανός έδιωξε.

8' Σουτ ο Περιάλης βρέθηκε πάλι μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Συριανό να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

11' Βλαχόπουλος προσπαθεί να βρει εντός περιοχής τον Ξαγοράρη όμως ο Συριανός μπλοκάρει τη μπάλα.

12' Σέντρα Μαραγκού ο Σαγκινέτος έκανε την καρφωτή κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Σαββόπουλου.

16' Ο Ραμπαβίλας μετά από βαθιά μπαλιά βρέθηκε απέναντι από τον Σαββόπουλο, με τον τερματοφύλακα του ΑΟ Μυκόνου να απομακρύνει και τον Κοτζαπαναγιώτη που σούταρε να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ.

18' Σουτ του Ραμπαβίλα απομακρύνει ο Σαββόπουλος.

19' Τετ α τετ του Βλαχόπουλου με τον Συριανό, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΟ Σύρου απομακρύνει σε κόρνερ.

20' Ο Πεϊδης γύρισε τη μπάλα με ανάποδο ψαλίδι, ο Ξαγοράρης δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα και ο Περιάλης με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλά απελπιστικά άουτ.

27' Κακό το γύρισμα του Σαμανίδη με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

31' Κόρνερ Αλεξανδρόπουλου κεφαλιά Ξαγοράρη η μπάλα άουτ.

33' Σπουδαία φάση για τον ΑΟ Σύρου. Ο Ρηγούτσος επωφελήθηκε από τις κόντρες που εξαπέλυσε το σουτ με τον Σαββόπουλου να απομακρύνει, και τη μπάλα να φτάνει και πάλι στον ποδοσφαιριστή του ΑΟΣ που με δεύτερη προσπάθεια είδε τον Σαββόπουλο να αντιδράει σωστά.

35' Σουτ του Αλεξανδρόπουλου ο Συριανός όμως μπλοκάρει.

40' Μετά από λάθος εκτίμηση του Σαββόπουλου, ο Ραμπαβίλας έκανε το σουτ ομως ο Σαββόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

52' Σουτ του Άγγελου Σταμουλη η μπάλα άουτ.

54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ. Ο Περιάλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από ωραια κάθετη πάσα και ο Τηνιακός άσος πέρσε τον Συριανό με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1.

56' Φάουλ ο Αλεξανδρόπουλος ο Συριανός

65' Ζητάει πέναλτι ο ΑΟ Σύρου σε μαρκάρισμα του Ρηγούτσου από τον Σαββόπουλου.

66' Σουτ του Αργυρου διωχνει ο Σαββοπυολος σε κόρνερ

68' Απευθείας εκτέλεση κορνερ του Χουρου γλύφει το δοκαρι η μπάλα.

77' Αποβολή για τον ΑΟ Μυκόνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πεϊδη.

80' Μετα από σέντρα του Σαμανίδη ο Λούσσας βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι κάνοντας το 1-1.

Διαιτητής ήταν ο Καλόγερας με βοηθούς τους Μουτάφη και Αρμακόλα.

ΑΟ ΣΥΡΟΥ (Χρήστος Φωκας) Συριανος Α., Αργυρός Μαραγκος, Σαμανίδης, Συριανος Κ., Σταμουλης, Ταμάμης (79' Πρίντεζης), Κοτζαπαναγιώτης (65' Λούσσας), Σαγκινέτος (61' Χούρος), Ραμπαβιλας, Ρηγούτσος.
ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης) Σαββόπουλος, Βλαχοπουλος, Παπαδόπουλος, Καρατζάς, Μπαλλής, Πείδης, Κρίτσας, Αλεξανδρόπουλος, Αλμπάνης (90+2 Μπομπάι), Περιάλης, Ξαγοράρης (63' Ηλιας).