Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2018 17:15

Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι πρωτοπόρων [pics-vid]

Με την λευκή ισοπαλία (0-0) να τους δίνει από έναν βαθμό ξεκαθάρισαν τους λογαριασμούς τους οι δύο πρώτοι του 3ου ομίλου Πανναξιακός και Θύελλα Καμαρίου, με την ομάδα της Σαντορίνης να αποκτά πλέον ισχυρό προβάδισμα για την πρωτιά που θα της δώσει το μπόνους βαθμών για την δεύτερη φάση.

Με τα μποφόρ και το κρύο να είναι επιβλητικά στο ΔΑΚ Νάξου οι δύο ομάδες κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον όσων βρέθηκαν στις εξέδρες του ΔΑΚ Νάξου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανναξιακός έπαιξε έξυπνα δείχνοντας καλά διαβασμένος, απέναντι στη Θύελλα που ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό της, έχοντας μία ευκαιρία σε παράλληλη μπαλιά του Ερρίκου που εξουδετέρωσε ο Βασιλάκης.

Στην επανάληψη ο Πανναξιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε απειλητικός, με κύριο εκφραστή τον Πιτταρά, που είχε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 66΄, όπου ο Ανδριόλας του είπε όχι σε τετ α τετ, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι σε τράβηγμα φανέλας στον παίκτη.

Στο76΄ο Βαθρακοκοίλης είδε σουτ να περνά σύριζα άουτ.

Λίγο νωρίτερα η Θύελλα φάνηκε να αρκείται με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς σε συνδυασμό με το σκορ του αγώνα του πρώτου γύρου (3-0) γνώριζε ότι είχε το πλεονέκτημα, με τον Κώστα Μιχάλης να δηλώνει στο τέλος του αγώνα την ικανοποίηση του για το αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι η Θύελλα είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τον Φύτρο να αποχωρεί στο 75΄με πόνους στο γόνατο και τον Ρέτζο στο 85΄με τραύμα στο κεφάλι. Και οι δύο παίκτες είναι καλά στην υγεία τους και θα τεθούν άμεσα στην διάθεση του Κώστα Μιχάλη.

Πολύ καλή η διαιτησία των Μαθιουδάκη και των βοηθών του Μουτάφη και Ρούσσου Γ.

Πανναξιακός (Προμπονάς):Βασιλάκης, Λίκα, Ανεβλαβής, Μπονιάκος, Πιταράς, Σέμε, Καράι, Παπανικολάου, Βαθρακοκοίλης (91΄Πενίκου), Κρητικός.

Αναπληρωματικοί: Μαράκης, Κωτσαρής, Ανεβλαβής, Καρούσης, Τσαϊλάκης, Κάκο.

Θύελλα (Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Μαυρομάτης, Μαντούσης, Ρέντζο (85 λ.τ. Λεφάκης), Φίλων (46΄Αποστολίδης), Ερρίκος, Γιαννής, Φύτρος (55’ λ.τ. Λυγνός), Δαβιλάς (72΄Πάγια), Βλαβιανός.

Αναπληρωματικοί: Νομικός, Τσουκαλάς, Σκαφτούρος.