Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2017 00:40

Παμμηλιακός σαν τρένο... 4χ4 και συνεχίζει

Συνεχίζει να «σπάει» τα κοντέρ το Παμμηλιακός, που σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στον Νηρέα με 7-0, κρατώντας μάλιστα ανέπαφη την εστία του για ακόμη μία αγωνιστική.

Το ματς ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση από την προκαθορισμένη ώρα έναρξης λόγω αργοπορημένης άφιξης του πλοίου.

Ο Παμμηλιακός επέβαλε τον ρυθμό του από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες όπου επτά (7) από αυτές μετουσιώθηκαν σε γκολ και κατάφερε να πάρει σπουδαία απέναντι στον νεανικό Νηρέα Πάρου.

''Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο γκολ στο 13' από τον Μάνη (σκοράρει για 4ο συνεχόμενο ματς) που ξεκλείδωσε την άμυνα της ομάδας της Πάρου και με κοντινή προβολή πέτυχε το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ( 14΄) ο Σίδερης επίσης με κοντινή προβολή από εξαιρετική καθετή πασά του 16χρόνου Λιβανιου έκανε το 2-0.

Από εκεί και πέρα το ματς μετατράπηκε σε ποδοσφαιρικό μονόλογο για τους Μηλιούς με το 3-0 να έρχεται στο 33' έπειτα από κλέψιμο της μπάλας από τον Μάνη που επωφελήθηκε ο 16χρονος Μαυρογιάννης και δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα κλείσει με αυτό το σκορ ήρθε το 44' όπου έπειτα από εκτέλεση φάουλ το Τσιριγωτάκη ο 17χρονος Νάκας με κεφάλια από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος

Το 4-0 δεν άφηνε πολλά περιθώρια στον  Νηρέα να διεκδικήσει κάτι από το ματς όμως παρόλα αυτά η ομάδα της Πάρου διακρίνοντας και την  «φυσιολογική  χαλάρωση των γηπεδούχων πήρε πρωτοβουλίες» προσπάθησε με ορθό τρόπο να φτάσει στα καρέ του Παμμηλιακού όμως η αμυντική διάταξη των μηλιών με διακριθέντες τους Κυρίτση και Σταμάτη Σίδερη ήταν απροσπέλαστη.

Το 5-0 ήρθε από τον Τσιριγωτάκη με κοντινό πλάσε στο 61', το 6-0 στο 66' σημείωσε ο Σίδερης Αν. με μακρινή εκτέλεση φάουλ που εκτιμήθηκε λάθος από τον τερματοφύλακα του Νηρέα.

Ο Νηρέας είχε ευκαιρία για το γκολ της τιμής στο 78' έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αριανούτσου που βρήκε ''ζεστό'' τον Ανυφαντάκη.

Στο 82'ο Καμακάρης διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Οι ευκαιρίες στο παιχνίδι έκλεισαν στο 90+  όπου πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Αριανούτσους ακριβώς έξω από την περιοχή βρήκε τον Ανυφαντάκη έτοιμο, με τον Πειραιώτη γκολκίπερ να συνεχίζει να αγνοεί τι πάει να πει «δέχομαι τέρμα».

Τα συν και τα πλην

Αρνητικό το γεγονός η μικρή προσέλευση κόσμου στο γήπεδο της Μήλου.

Στα θετικά, εκτός απο τα πολλά γκολ και το θέαμα που προσέφεραν οι δυο ομάδες, ήταν και η παρουσία μικρών ηλικιακά ποδοσφαιριστών στην αρχική ενδεκάδα, τόσο του Παμμηλίακου, όσο και του Νηρέα. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι ο Νηρεας ξεκίνησε βασικούς τρεις δεκατετράχρονους και ο Παμμηλιακός με πέντε δεκαεξάχρονους και έναν δεκαεφτάχρονο βασικό, όπως και έναν δεκαπεντάχρονο που πέρασε ως αλλαγή. ''Τόπο στα νιάτα δηλαδή''.

Το 6-0 προς τιμήν του ο αρχηγός των Μηλιών Σίδερης δεν το πανηγύρισε αφού προερχόταν από κακή εκτίμηση του 14χρονου τερματοφύλακα των Παριανών.

Διαιτητής ήταν ο κ. Γιώργος Θ. Μαθιουδάκης, με βοηθούς του Κουλακιώτη και Μαθιουδάκη Γ. του Κ.

Συνθέσεις:

Παμμηλιακός Α.Σ (Μάλλης) :Ανυφαντάκης, Λιβάνιος, Νακας, Σίδερης Στ., Κυρίτσης, Δρίλης (73' Σοσόλι), Μαυρογιάννης Α. (65' Κουρέλης), Τσιριγωτάκης, Μάνη (51'Καμακάρης), Σίδερης Αν. (83'Αχμέτ), Μπεκογιάννη.

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι : Κρομμύδας, Μαυρογιάννης Ε., Ζουλιας.

Α.Μ.Ε.Σ Νηρέας ( Χρυσοχός) : Μιναστίρε, Ρούσσος, Ζουμής, Χρυσοχός, Βράπι, Μιρέλ (46' Άλκο), Αρκουλής (65'Αρκουλής Ν.), Σιμόπουλος, (Ρούσσος Γ.), Αριανούτσος.

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Γεμελιάρης, Κιτσίκου, Αρκουλής Γ., Τσαλίκης