Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2023 15:57

Τρένο ο ΑΠΑΣ, πέρασε και απο τον Πειραιά και ανέβηκε στην 3η θέση

Ακόμα και αν έπαιζε μακριά από τη βάση του, ακόμα και αν βρέθηκε με 11 πόντους πίσω στο φινάλε της 3ης περιόδου, ακόμα και αν τέθηκε αντιμέτωπος με μια πολύ ικανή ομάδα, ο ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια κατάφερε να περάσει  από τον Πειραιά και την έδρα του τοπικού Εθνικού στην παράταση (72-80) έπειτα από ένα απόλυτα χορταστικό ματς -κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την πρώτη τετράδα της κατάταξης του γκρουπ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως θα το περίμενε κανείς μεταξύ δύο τόσο σκληρών και δυσκολοκατάβλητων ομάδων, με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν διαρκώς πόντο πόντο χωρίς να μπορεί κανείς να ξεφύγει σημαντικά στον πίνακα του σκορ. Ακόμα και αν οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά με τη βραχεία κεφαλή του +3 (35-32), τίποτα φυσικά δεν έδειχνε πρόθυμο να κριθεί από νωρίς στο μεσημεριάτικο ντέρμπι του «Σαλπέας».

Μετά την ανάπαυλα ωστόσο, οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη δυναμική που αποκτούν στην έδρα τους και κρατώντας μόλις στους 13 πόντους τους Ναξιώτες στην 3η περίοδο κατόρθωσαν να ξεφύγουν ακόμα και με 11 πόντους (56-45) στο 30′ -με το επί μέρους σκορ της εν λόγω περιόδου να αγγίζει το 21-13 για τους γηπεδούχους!

Με αντεπίθεση διαρκείας όμως, στην 4η και τελευταία περίοδο ο ΑΠΑΣ έφερε τα πάνω κάτω κόντρα στον Εθνικό και όχι απλά κατόρθωσε να επιστρέψει για τα καλά από το -11 μπαίνοντας ξανά εντός της διεκδίκησης της νίκης αλλά να στείλει το ματς ακόμα και στην παράταση -το ιδανικό φυσικά φινάλε σε ένα χορταστικό ντέρμπι (68-68 στο 40′).

Στο έξτρα αυτό πεντάλεπτο, με το μομεντουμ και την αυτοπεποίθηση πια για τα καλά στα δικά της χέρια, η Νάξος έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη που την βάζει με ακόμα πιο γερές βάσεις στο παιχνίδι των Playoffs!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 56-45, 68-68

Η παράταση: 72-80