Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2023 00:35

Ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και στο Ληξούρι

Ο ΑΟ Μυκόνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην Κεφαλονιά και επικρατώντας με 84-73 του τοπικού ΝΕΟ Ληξουρίου για την 12η αγωνιστική της Β Εθνικής και ετοιμάζεται για το ντέρμπι κορυφής της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα στον αήττητο Μίλωνα.

Οι Μυκονιάτες στη πρώτη περίοδο δυσκολεύτηκαν αρκετά (21-21 στο 8′, 21-24 στο 10′), με την πορεία του αγώνα εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία και την ποιότητά τους και τρέχοντας ένα σύντομο 0-7 σερί ξέφυγαν με 21-28 στο 11ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, η κατάσταση πήρε το δρόμο της, με τους φιλοξενούμενους αρχικά να ξεφεύγουν με 9 πόντους (34-43) στο 17′ και με 8 (39-47) στο 20′, βάζοντας από νωρίς τα θεμέλια για μια ακόμα νίκη -ενώ μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου η απόσταση στο σκορ είχε εκτροχιαστεί ακόμα περισσότερο (41-55 στο 24′, 48-60 στο 27′), με τον ΝΕΟΛ παρά το πείσμα και το τσαγανό του να μην καταφέρνει να πλησιάσει μέχρι και το 30′ πολύ κοντά.

Οι γηπεδούχοι πάντως δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν τόσο εύκολα καθώς ξεκίνησαν πολύ δυνατά την 4η και τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν με ένα μεγάλο τρίποντο από τη δεξιά γωνία ακόμα και στους 8 πόντους την Μύκονο (68-76) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε! Ωστόσο, οι Κυκλαδίτες παρέμειναν ψύχραιμοι μέχρι τέλους κι δεν επέτρεψαν στο ματς να γίνει ντέρμπι.

ΝΕΟΛ-Μύκονος 73-84

Διαιτητές: Καρακάσης-Καμήτσος-Ελ Ανύ (Θεοδωρόπουλος)

Δεκάλεπτα: 21-24, 39-47, 53-63, 73-84