Τρίτη, 03 Ιουλίου 2012 16:24

Στον πόντο η αεροπορία της Σαντορίνης!

aeroporia-8iras--7-2012-0

Ήττα στο καλάθι στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος αεροπορίας για το αεροπορικό απόσπασμα Σαντορίνης…!

Την Τρίτη, 26 Ιουνίου 2012, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Απόλλωνα Πατρών, διεξήχθη ο τελικός αγώνας Καλαθοσφαίρισης της Πολεμικής Αεροπορίας, μεταξύ των αντιπροσωπευτικών ομάδων της 116 Πτέρυγας Μάχης (ΠΜ)  Αεροπορική Βάση Αράξου και του Αεροπορικού Αποσπάσματος Σαντορίνης.

Νικήτρια και Πρωταθλήτρια του Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Πολεμικής Αεροπορίας αναδείχθηκε η ομάδα της 116 ΠΜ, με σκορ 60-59 μετά από ένα πολύ συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο τέλος και στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Αεροπορικού Αποσπάσματος Σαντορίνης καθ' όλην την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 9 πόντους διαφορά.

Όμως στο τελευταίο 10 λεπτο του παιχνιδιού φορτώθηκαν με φάουλ βασικοί παίκτες του με αποτέλεσμα να εξαλειφθεί η μικρή διαφορά και να παιχτεί το ματς στο τέλος με ποιό τυχερούς την ομάδα της 116 Πτέρυγας Μάχης (ΠΜ)  Αεροπορική Βάση Αράξου όπου και στέφθηκαν φετινή Πρωταθλητές του θεσμού.