Κυριακή, 24 Οκτωβρίου 2021 22:10

Εύκολη νίκη του Α.Ο. Μυκόνου απέναντι στον ΑΣ Πέρα μπροστά... στον κόσμο του

Η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου έκανε δύο τα... ροζ φύλλα αγώνα στη Γ' Εθνική, καθώς στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι στο νησί των ανέμων επικράτησε σχετικά εύκολα του ΑΣ Πέρα με 76 - 52.

Το ματς ξεκίνησε ως... ντέρμπι, καθώς στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 13 - 16 στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, όμως οι Τσάμης και Καράμπουλας ανέβασαν ταχύτητες και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23 - 19.

Με πρωταγωνιστές τους δύο έμπειρους καλαθοσφαιριστές, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σκορ, στο 40 - 26 στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο πάτησαν το γκάζι και... ξέχασαν να το αφήσουν με τη διαφορά να φτάνει στο +24 (60 - 36).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα δε άλλαξε κάτι με τους Μυκονιάτες να επικρατούν με σκορ 76 - 52.

Στα αξιοσημείωτα η προσέλευση του κόσμου που έσπευσε στο κλειστό γήπεδο της Μυκόνου προκειμένου να υποστηρίξει και δει την ομάδα αγωνιζόμενη για πρώτη φορά από κοντά.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ - ΑΣ ΠΕΡΑ 76-52

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 40-26, 60-36, 76-52

Διαιτητές: Κούλης Κ.- Ραπτογιάννης

AO ΜΥΚΟΝΟΥ (Μανωλιτσάκης): Στάνκοβιτς 2, Αγγελακόπουλος 7, Καραμανλής 5 (1), Μόρτζος 7 (1), Καράμπουλας 21 (1), Σαχας Γ., Σαχας Δ., Τσάμης 18, Κατσαρέας 2, Μακρής 8, Ονάσογλου 4, Wamba 2

ΑΣ ΠΕΡΑ (Χολέβας): Δουβλής 2, Τασσόπουλος 5(1), Πρόγκας 6, Βλάχος 10, Σιδηρόπουλος, Κακαργιάς, Σπέντζος 10 (2), Κοκορέλης 5, Δημητρίου 3, Θεοφανίδης 3, Δαλαμπέκης, Κρανιάς 8