Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021 21:21

Με ροζ φύλλο αγώνα επανήλθε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις ο Α.Ο. Άνδρου [vid]

Με νίκη μπήκε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Α.Ο. Άνδρου, επικρατώντας στο ''Εμπειρίκιο'' 74-47 του Α.Ο. Μυκόνου στο παιχνίδι που έγινε σήμερα για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων

Οι Ανδριώτες είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εριγκέρ Μπέλλο ο οποίος σκόραρε 28 πόντους και «έδωσε» στου γηπεδούχους το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα και παράλληλα αρκετές ελπίδες για την πρόκριση στο final four.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα της Άνδρου να δείχνει τις διαθέσεις από τα πρώτα λεπτά, καθώς προηγήθηκε με σκορ 11-0 και με την διαφορά να φτάνει μέχρι και στο συν16 (18-2), οι Μυκονιάτες προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι, πίεσαν σε όλο το γήπεδο μειώνοντας σε 20-11.

Η ομάδα του Γιώργου Σκόρδου στο 2ο δεκάλεπτο πάλεψε και μείωσε στου 7 πόντους τη διαφορά (34-27) δείχνοντας διάθεση να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Όμως από το 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν το ματς... όπως και έκαναν. Το 21-6 της τρίτης περιόδου, ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα ολοκληρωτικά υπέρ του συγκροτήματος του Κυριάκου Μουστάκα, με την 4η περίοδο να αποτελεί πλέον τυπική διαδικασία για την Άνδρο.

Παίδες: ΑΟ Άνδρου – ΑΟ Μυκόνου 76-47

Δεκάλεπτα: 20-11, 14-16, 21-6, 21-14

ΑΟ Άνδρου (Κυριάκος Μουστάκας): Βενέτης 11 (1), Μπέλλο 28 (2), Πάπα 2, Μαγουλάς 10 (2), Μηνοπέτρος 2, Βίλα 2, Χέλμης, Πέτσας 4, Μπάρδο 8, Μανάλης 5 (1), Μέμα 2, Ζαΐμι 2.

ΑΟ Μυκόνου (Γιώργος Σκόρδος): Ξενάριος 2, Κανιούρας 3, Μπουγιούρης, Δακτυλίδης, Πράσινος, Κατσιρμάς 7, Πενταράκης 9, Ζιέμπα 5 (1), Τζανγκάροβ 8, Κονταράτος 13