Σάββατο, 19 Ιουνίου 2021 23:00

Νίκη για την Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αντετοκούνμπο

Η Εθνική επικράτησε με 77-69 του Πουέρτο Ρίκο, πέτυχε το 2/2 στο τουρνουά «Ακρόπολις», με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Εθνική Ελλάδος πήρε τη νίκη με 77-69 επί του Πουέρτο Ρίκο και έκανε το 2/2 στο τουρνουά «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο(14 π., 4 ριμπάουντ) και οι Μήτογλου (12 π.) Αθηναίου, Καββαδάς και Λούντζης (10 π.) ξεχώρισαν για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ο οποίος δοκίμασε διάφορες αλλαγές με νέα πρόσωπα στο σχήμα.

Η Ελλάδα θα ολοκληρώσει το τουρνουά την Κυριακή (20/6) αντιμετωπίζοντας τη Σερβία στις 20:00. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Αμερικάνου τεχνικού θα ετοιμάσουν βαλίτσες για τον Καναδά, όπου και θα διεξαχθεί το Προολυμπιακό τουρνουά.

Να σημειωθεί πως ο ομοσπονδιακός τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεσή του στο Προολυμπιακό τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Πρίντεζη, ενώ σήμερα προστέθηκε στα προβλήματα και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος αντιμετωπίζει μια μεγάλη φλεγμονή στο δεξί του πόδι και η συμμετοχή του είναι εξαιρετικά αμφίβολη.

Η Ελλάδα ξεκίνησε παίζοντας καλύτερη άμυνα σε σχέση με το ματς κόντρα στο Μεξικό, αλλά δυσκολευόταν στο επιθετικό κομμάτι και βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά φτάνοντας στο +12 (4-16), με την Εθνική μας να μειώνει στους 4 πόντους (14-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική μας έριξε τη διαφορά στους 2 (21-23, 23-25) στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά το Πουέρτο Ρίκο κρατούσε το +4 (25-29). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαδοχικά λάθη, με την Ελλάδα να περνάει μπροστά με 32-29 χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους από τον Κώστα Αντετοκούνμπο, με τον Γκάντια να μειώνει στον πόντο (32-31) στο ημίχρονο.

Το Πουέρτο Ρίκο μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, ισοφάρισε σε 35-35 με τον Ντίαζ και έφτασε στο +5 (37-42). Η ομάδα του Πιτίνο με σερί πόντους από τους Μήτογλου, Σλούκα και Κατσίβελη πήρε ξανά το προβάδισμα (45-42), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι, με τον Κλαβέλ να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του με 47-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω με 4 πόντους (49-53) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά πέρασε μπροστά με συνεχόμενους πόντους του Καββαδά (60-57), έφτασε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 9 πόντους (73-64) χάρη σε τρίποντο του Λούντζη και πήρε τη νίκη με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69