Δευτέρα, 13 Ιουλίου 2020 22:31

Δια χειρός Μαθιάσου στον τελικό του F4 εφήβων ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”

Πανάξιος νικητής ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων που διεξάγεται το διήμερο 13 & 14 Ιουλίου στη Σαντορίνη.

Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε στον ημιτελικό του ΑΟ Άνδρου το βράδυ της Δευτέρας 13 Ιουλίου με σκορ 84-68 και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό (14/7) τελικό κόντρα στην οικοδέσποινα ΑΕ Σαντορίνης (7:30 μ.μ.) για πρώτη φορά στην ιστορία της έπειτα από την πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση το 2018 στην Τήνο, όπου κατέκτησε την 3η θέση.

Έπειτα από ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι νεαροί αθλητές και των δύο ομάδων προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους, στη συνέχεια οι νεαροί αθλητές του Παναγιώτη Αθανασιάδη με μπροστάρη τον …εκρηκτικό Κώστα Μαθιάσο που πέτυχε 31 πόντους με 6/6 τρίποντα σε 32:31 λεπτά συμμετοχής και συμπαραστάτη τον Νίκο Ναυπλιώτη που πέτυχε 16 πόντους σε 28:44 λεπτά συμμετοχής πήραν από το χέρι της ομάδα τους και την οδήγησαν στη μεγάλη νίκη.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Κυριάκου Μουστάκα έκαναν μία αξιέπαινη προσπάθεια και με κινητήριους μοχλούς, τους Αλντιόν Μπέλλο και Κωνσταντίνο Γκάνα που αμφότεροι σημείωσαν από 22 πόντους τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Όπως και στα δύο προηγούμενα φάιναλ φορ, των παίδων και των κορασίδων η Άνδρος κατέκτησε την 3η θέση δείχνοντας σε όλους πως αυτή η ομάδα έχει μέλλον στο κυκλαδίτικο μπάσκετ.

Αγχωμένοι μπήκαν στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου ΔΑΠΠΟΣ οι παίκτες των δύο ομάδων. Απόρροια αυτού πως το πρώτο καλάθι σημειώθηκε 2,5 λεπτά αφότου ξεκίνησε το ματς με μία εύστοχη βολή του Νίκου Ναυπλιώτη για να δώσει το προβάδισμα στον ΑΠΑΣ με σκορ 1-0 στο 7:40. Στην συνέχεια οι Απεραθίτες ανέβασαν στροφές, είχαν καλύτερες λύσεις στην επίθεση, ήταν πιο εύστοχοι κι εκμεταλλευόμενοι στο έπακρον την αστοχία των Ανδριωτών, που πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς 2:20 πριν το τέλος του δεκάλεπτου με τον Μπέλλο (11-3), προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με +7 (16-9).

Τις βάσεις για την συμμετοχή της στον αυριανό μεγάλο τελικό κόντρα στην ΑΕΣ έβαλε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της ορεινής Νάξου που ήταν πολύ καλύτερη στην δεύτερη περίοδο σε άμυνα κι επίθεση εκμεταλλευόμενη μάλιστα και τα τρία προσωπικά φάουλ του Γιάννη Σουσούδη του ΑΟ Άνδρου από το πρώτο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός πως οι αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα μείωσαν στους -6 (23-17) με τον Αλντιόν Μπέλλο στο 6:47, οι παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη κατάφεραν να αυξήσουν στην διαφορά και να την φτάσουν στην μέγιστη τιμή της με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στους +18 (43-25) με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο του Κώστα Μαθιάσου δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι έφηβοι του ΑΠΑΣ άνοιξαν κι άλλο την διαφορά. Ο Μαθιάσος συνέχιζε τον …βομβαρδισμό έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. όπου με το πέμπτο εύστοχο τρίποντο στις πέντε προσπάθειές του (!) έφτασε την διαφορά στους +26 (55-29), ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Βόμβας την αύξησε στην μέγιστη τιμή της, στους +29 (59-30). Η Άνδρος προσπάθησε να συμμαζέψει την διαφορά, αλλά τα προσωπικά λάθη κυρίως στην επίθεση δεν την επέτρεψαν για κάτι καλύτερο, ενώ ο Σουσούδης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ 3:20 πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 63-40.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία, καθώς το προβάδισμα των Φαναρίων δεν επέτρεπε στους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν ελπίδες για ανατροπή της εις βάρους τους κατάστασης. Πάντως οι Ανδριώτες δεν τα παράτησαν… Εκμεταλλεύτηκαν την “χαλάρωση” των Ναξιωτών, κυνήγησαν κάθε φάση, προσπάθησαν να πάρουν ό,τι καλύτερο μπορούσαν και μείωσαν στους -19 (71-50), για να έρθει ο Μαθιάσος να πετύχει το έκτο (!) του τρίποντο και να κάνει το 74-50 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 84-68 κρίνεται δίκαιο και επισφράγισε τις προσπάθειες των παικτών σε ένα πολύ όμορφο ματς που μετέδωσε μέσω live streaming το “SportCyclades” σε συνεργασία με το “VolcanoTv” και σε περιγραφή του Χρήστου Σαρρή και του Αντώνη Κοραή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Σαμοθράκης, Γαβαλάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 43-25 (ημίχρονο), 63-40, 84-68.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παν. Αθανασιάδης): Δόκλης, Παπανικολάου, Τριαντάφυλλος 9 (4/5 διπ., 1/3β.), Σιδέρης, Σεϊντίνι 9 (3/8 διπ., 3/4β.), Ναυπλιώτης 16 (7/8 διπ., 2/5β.), Χιλάι 5 (1/1 διπ., 1/1 τριπ.), Μαργαρίτης 7 (3/5 διπ., 1/4β.), Μαθιάσος 31 (6/9διπ., 6/6 τριπ., 1/6β.), Χίλα 2 (2/4β.), Βόμβας 5 (1/4διπ., 3/4β.).

ΣΥΝΟΛΙΚΑ: 84 πόντοι, 25/47 διπ., 7/11 τριπ., 13/30β., 38 ριμπ., 20ασ., 34 λάθη, 11 κλεψ., 2 κοψ.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 3 (1/2 τριπ.), Α. Μπέλλο 22 (9/17 διπ., 4/9β.), Βρεττός, Γκάνας 22 (4/12 διπ., 2/6 τριπ., 8/15β.), Ανύσης, Ε. Μπέλλο 6 (2/4 διπ., 2/2β.), Μανδαράκας, Κωνσταντής 3 (1/2 τριπ.), Καλογιέρι, Σουσούδης 7 (3/4 διπ., 1/2β.), Σωτήρος, Λαμάι 5 (1/2 διπ., 3/6β.).