Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2012 23:50

Προβάδισμα τίτλου (vds)

andon-fanaria-pannaxiakos-2-18-2-2012

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο μπάσκετ ανδρών είχε το χρώμα του .. Πανναξιακού.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων επικράτησαν 74-56 (ημίχ 41-33) και πήραν προβάδισμα απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο ΑΠΑΣ «τα Φανάρια» στη μάχη που δίνουν για την κατάκτηση της William Hill Sports

πρώτης θέσης στον όμιλο του Νότου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος όταν ο ΑΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένος χάρη στον Νίκο Χάρο και προηγήθηκε 18-10 δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Όμως με το πέρασμα του χρόνου, την βελτίωση της άμυνας του Πανναξιακού και στην εκπληκτική ημέρα που βρέθηκε ο προπονητής - παίκτης Τάσος Βάβουλας, η ζυγαριά γύρισε υπέρ των πρωταθλητών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι 11 δεύτερα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου αποβλήθηκε ο Φιλιππόπουλος του ΑΠΑΣ, με 3ποντο του Πολυτάρχου πέρασαν για πρώτη φορά οι «φιλοξενούμενοι» μπροστά στο σκορ (25-24) στο 15ο λεπτό ενώ καθάρισαν το παιχνίδι με δύο μεγάλα σερί. Το πρώτο στα μέσα της δεύτερης περιόδου όταν γύρισαν το παιχνίδι από το -6 (24-16 με έξι σερί πόντους του Μανδηλαρά) σε +10 (34-24 με τον Γκιέργκι πρωταγωνιστική) και το δεύτερο στα πρώτα τέσσερα λεπτά της 4ης περιόδου όπου είχαν 10-0 σερί ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 πόντους (64-45) δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη.

Η διαφορά πήγε και στους 20 (67-47 στο 35) με τους τυπικά γηπεδούχους να μένουν από λύσεις στην επίθεση.