Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2019 22:55

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ εθνικής

“Φρένο” στον Κρόνο έβαλε ο Αργοναύτης καθώς η ομάδα της Ραφήνας επικράτησε με σκορ 66-62, αναγκάζοντάς το σωματείο του Αγίου Δημητρίου στην πρώτη του ήττα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Μεγάλη νίκη μέσα στη Χίο πήρε η Ένωση Ιλίου απέναντι στον τοπικό ΒΑΟΛ με σκορ 86-78 κατακτώντας το πρώτο της “διπλό” για φέτος!

Με τον έμπειρο Γκιζογιάννη να πραγματοποιεί μία ακόμη καλή εμφάνιση, ο Άρης Θήβας νίκησε με σκορ 86-77 τα Χανιά. Ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Αίαντα Αυλίδας και επικράτησε πολύ εύκολα με σκορ 79-40. Από την άλλη, η Πέρα έδειξε για ακόμη μία φορά την δυναμική της έδρας της και κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Μίλωνα με 86-79.

Στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η άμυνα, η ΧΒΑ πέτυχε μία σπουδαία νίκη με 73-69 απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου στη δεύτερη παράταση (σ.σ. η φωτογραφία είναι από το συγκεκριμένο παιχνίδι). Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στον έξτρα χρόνο (55-55 κανονική διάρκεια) και στη πρώτη παράταση έβαλαν από τέσσερις πόντους καθεμία ομάδα για το 58-58 του 45'. Στη δεύτερη παράταση, ο Στεφάνου με μεγάλα σουτ και 10 πόντους, πέτυχε δύο τρίποντα και τέσσερις βολές, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της ομάδας του Νίκου Οικονόμου.