Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2019 21:35

Νίκη με ανατροπή οι έφηβοι του ΑΟ Πάρου, επί του Πλοηγού Αντιπάρου [vid-pics]

Διπλασίασε τις νίκες του στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων ο ΑΟ Πάρου, με την ομάδα του Θοδωρή Καζακίδη να επικρατεί του Πλοηγού με σκορ 59-50 το απόγευμα της Κυριακής 24 Νοεμβρίου στο κλειστό της Μάρπησσας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Αντιπάρου, που αιχμή του δόρατος τον Νικόλα Χιούσα κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα επιβάλλοντας τον ρυθμό της και φτάνοντας την διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +17 (8-25) τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων έβαλε …δύσκολα στις επιθετικές προσπάθειες των παικτών του Βασίλη Φαρούπου που έδειχναν “εγκλωβισμένοι”. Οι Παριανοί εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης των φιλοξενούμενων, ροκανίζοντας την διαφορά και φτάνοντάς την στους τέσσερις πόντους με τη λήξη ημιχρόνου (21-25), ξεκινώντας ουσιαστικά το παιχνίδι από την αρχή.

Με τον ίδιο αέρα στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με όπλο την ευστοχία τους από την περιφέρεια όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά απέκτησαν και διαφορά ασφαλείας (46-39) με τη λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΟΠ έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία, διατήρησαν την διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν τρόπους αντίδρασης. Το τελικό σκορ 59-50 κρίνεται δίκαιο βάση της συνολικής παρουσίας των δύο ομάδων στο παρκέ, καθώς οι νεαροί αθλητές του Καζακίδη είχαν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Μαλαματένιου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 21-25 (ημίχρονο), 46-39, 59-50.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας 4, Αλιπράντης 11 (1), Μπομποτάς 2, Θωμόπουλος 10 (2), Αρκουλής 12, Καπετανέας, Μοστράτος 11 (1), Μυτιληναίος 4, Γεωργίτσος 2, Λουκής 3 (1), Σκιαδάς, Πετρόπουλος.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Φαρούπος 5, Παλαιολόγος 7 (1), Μαρινάτος, Κοκάι, Καστάνιας, Καλάργυρος 8, Βισκούλι 6, Τριαντάφυλλος 8 (1), Σκιαδάς, Χιούσα 16.